Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Środowisko

Globalne ocieplenie rozmrozi „podróżników w czasie”

Zombie niekoniecznie atakują, czyli pytanie o zamrożone patogeny
Środowisko

Zombie niekoniecznie atakują, czyli pytanie o zamrożone patogeny

Czy globalne ocieplenie uwolni z topniejącej wiecznej zmarzliny uśpione od wieków groźne bakterie i wirusy?

Symulacja wykonana przez międzynarodowy zespół badaczy pokazuje, konsekwencje dla ekosystemu mogą być katastrofalne.

Czy mikroorganizmy sprzed tysięcy lat mogą zagrozić teraźniejszemu życiu na Ziemi? Takie pytanie postawili sobie autorzy pracy opublikowanej w „PLOS Computational Biology”. Aby odpowiedzieć, zaprojektowali złożoną symulację komputerową. Generowała ona możliwe scenariusze wydarzeń zgodne z regułami ewolucji. Osadzono je w bardzo konkretnym kontekście: rozmarzających lodowców.

Jest prawie pewne, że w związku z globalnym ociepleniem w nadchodzących latach stracimy dużą część ziemskiej pokrywy lodowej. Jej upłynnieniu będzie towarzyszyło uwalnianie uwięzionych w niej mikroorganizmów. Co to oznacza dla środowiska naturalnego? Wygląda na to, że nic pozytywnego.

Na potrzeby symulacji założono, że potencjalne patogeny zamrożone w lodzie „zachowują się” podobnie do wirusów: aby przetrwać, muszą infekować. Z kolei ich ewentualne ofiary reagują w tej rozgrywce podobnie do bakterii: mają system odpornościowy, ale nie z każdej potyczki wychodzą obronną ręką. (Nie oznacza to, że analiza dotyczy tylko tych mikroorganizmów, ale że procesy, które badała sieć komputerowa, przebiegały zgodnie z algorytmami dla nich właściwymi).

Symulacja wykazała, że duża część „podróżników w czasie” była w stanie zaadaptować się do nowych warunków. Najważniejszy wniosek dotyczył jednak bardzo niewielkiego, bo liczącego zaledwie 1,1 proc. odsetka wirtualnie „rozmrożonych” mikrobów. Zachowywały się one inaczej, niż pozostałe gatunki i bardzo znacząco modyfikowały skład zastanych ekosystemów. W jednym ze scenariuszy symulacji „superpatogeny” doprowadzały do utraty aż 32 proc. bogactwa organizmów, które wcześniej znajdowały się w środowisku. Czyli przez ich wprowadzenie do systemu niemal jedna trzecia całego życia ginęła.

Autorzy pracy uważają, że powinniśmy być przygotowani przynajmniej na to, że pewien odsetek rozmrażających się z lodu organizmów wpłynie na ekosystem w sposób gwałtowny i trudny do przewidzenia. Wprawdzie dostarczone przez nich wyniki to „tylko” symulacje, ale zarazem są to jak dotychczas najbardziej skonkretyzowane dane na temat tego zagadnienia.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną