Wschodnie obrzeża pustyni Thar leżącej na pograniczu Indii i Pakistanu. Wschodnie obrzeża pustyni Thar leżącej na pograniczu Indii i Pakistanu. Shutterstock
Środowisko

Monsuny się przesuną, pustynia Thar zniknie

Pojawiła się 5 tys. lat temu i zasypała cywilizację Indusu. Zwana jest też Wielką Pustynią Indyjską, ponieważ w 80% znajduje się na terytorium Indii i tylko w 20% na terytorium Pakistanu.

Azja Południowa dzieli się na pół. Wschodnia część jest wilgotna, zachodnia – sucha. To sprawka letniego monsunu wiejącego znad Oceanu Indyjskiego, który do zachodniej części regionu dociera sporadycznie, podczas gdy wschodnią podlewa obficie deszczem. Mniej więcej na granicy obu tych połówek leży pustynia Thar.

Jednak określenie „wielka” może być już wkrótce nieaktualne. Naukowcy bowiem prognozują, że dni pustyni – obecnie liczącej ponad 200 tys. km2 (dwie trzecie Polski) – są policzone i do końca tego stulecia powinna się ona zazielenić. To efekt stopniowego przesuwania się na zachód monsunu. Tak wynika z danych z ostatniego półwiecza, które zebrał indyjski klimatolog Bhupendra Goswami. „Już dziś niektóre rejony sąsiadujące z pustynią otrzymują o połowę więcej deszczu niż ćwierć wieku temu” – podkreśla naukowiec. Modele komputerowe, po które sięgnął, pokazały, że południowy monsun w XXI w. przesunie się na zachód nawet o 500 km. „Będzie to konsekwencja zachodzących już zmian w rozkładzie temperatury wód powierzchniowych tropikalnego Oceanu Indyjskiego. Jego zachodnia część ogrzewa się szybciej niż wschodnia” – wyjaśnia Goswami.

Zniknięcie pustyni Thar oznaczałoby, że region ten powróciłby do czasów sprzed ok. 5 tys. lat, kiedy to funkcjonowała tu wspaniała cywilizacja Indusu. Nad dopływami tej wielkiej rzeki powstało wówczas sporo miast. Potem jednak przyszła susza, która rozprawiła się z większością dopływów, a leżące nad nimi miasta zostały opuszczone, zapomniane i zasypane przez piasek. „Twórcy tej cywilizacji fantastycznie gospodarowali wodą. Jeśli pójdziemy w ich ślady, możemy zyskać nowe ziemie uprawne w miejsce tych, które utracimy gdzie indziej w wyniku zmiany klimatu” – zauważa Goswami. Jego artykuł ukazał się w „Earth’s Future”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 10/2023 (1066) z dnia 01.10.2023; Sygnały; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyrok na pustynię"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną