Niedopałki gromadzą się m.in. na plażach. Niektórzy je zakopują, ale to i tak nie pomaga. Niedopałki gromadzą się m.in. na plażach. Niektórzy je zakopują, ale to i tak nie pomaga. Shutterstock
Środowisko

Kosztowne papierosowe śmieci

Opakowania i filtry papierosów zawierają plastik, który zanieczyszcza środowisko.

Autorzy badań opublikowanych w czasopiśmie „Tobacco Control” obliczyli, że koszty szkód powodowanych przez papierosowy plastik w ekosystemach morskich to 26 mld dol. rocznie. Główna autorka badań Deborah Sy zauważa, że kwota może się wydać mała w porównaniu ze znacznie większymi kosztami zdrowotnymi i ekonomicznymi związanymi z konsumpcją wyrobów tytoniowych. „To prawda, ale z drugiej strony filtry papierosowe są bardzo powszechnym odpadem, na dodatek wytwarzanym z tworzyw sztucznych, których w tej chwili nie poddaje się recyklingowi. Gdyby zacząć je produkować z plastiku nadającego się po przetworzeniu do ponownego wykorzystania, wówczas dość szybko moglibyśmy się pozbyć tych śmieci” – mówi badaczka.

Według szacunków takich organizacji jak Bank Światowy czy OECD jakieś 1,5 mld ludzi na świecie sięga regularnie po wyroby tytoniowe. Dominują wśród nich amatorzy papierosów, których wypala się rocznie ok. 5 bln sztuk. Filtr papierosowy waży przeciętnie 3,4 g, a opakowanie standardowej paczki 20 papierosów to ok. 20 g tworzywa sztucznego. Najwięcej papierosowych śmieci powstaje oczywiście w krajach z bardzo dużą liczbą palaczy, takich jak Chiny, Indonezja, Japonia, Bangladesz czy Filipiny.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 1/2024 (1069) z dnia 01.01.2024; Sygnały; s. 9

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną