Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Niepowodzenia płciowe zmniejszają szansę przeżycia

Powtarzające się porażki kopulacyjne sprawiają, że samce muszek owocowych (Drosophila melanogaster) odczuwają stres i stają się mniej odporne na szkodliwe czynniki środowiskowe.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Zapewnienie sobie przetrwania oraz dążenie do rozrodu wpisują się w podstawowe reguły ewolucji. Dlatego organizmy zwykle dążą do realizacji obu tych celów. Osiąganie ich, np. poprzez zdobycie wartościowego pokarmu, cennego terytorium czy atrakcyjnego partnera, pobudza w mózgu układ nagrody i prowadzi do poczucia zadowolenia nawet u tak prostych organizmów, jak owocówki. Z kolei niepowodzenia w realizacji tych zamiarów wywołują negatywną reakcję. Jaką dokładnie? Dotychczas nieszczególnie się tym interesowano. Jak podkreślają autorzy pracy w „PLOS Genetics”, do tej pory badano przede wszystkim reakcje zwierząt na nagrodę. Natomiast konsekwencje „naturalnych” życiowych porażek to w nauce teren słabo eksplorowany.

Aby zmienić ten stan rzeczy, badacze podzielili samce D. melanogaster na trzy grupy. Pierwsza nie miała kontaktu z samicami. Druga kontaktowała się z przedstawicielkami płci przeciwnej, które były niereceptywne, czyli nie chciały kopulować (np. dlatego, że były jeszcze niepłodne). Trzecia grupa przebywała z samicami chętnymi do rozrodu. Okazało się, że u samców z drugiej grupy wykształcił się behawior świadczący o chronicznym stresie. Objawiał się on m.in. zwiększoną bezproduktywną aktywnością, wzmocnioną agresją wobec innych osobników, a także silniejszą terytorialnością. Jednocześnie muszki, które doświadczyły wielokrotnych niepowodzeń rozrodczych, źle wypadały w ocenach aktualnej kondycji organizmu i jego zdolność do przetrwania stresorów (tzw. test głodzenia i wytrzymałości na toksyczny herbicyd).

Autorzy badania uważają, że ich wyniki pokazują obosieczną naturę adaptacji behawioralnych. Z jednej strony, zachowania, które aktywowały się u nieskutecznych rozrodczo samców miały na celu zwiększenie prawdopodobieństwa kopulacji (np. wzrost aktywności i agresja wobec konkurentów). Z drugiej, reakcje te nie pozostawały bez wpływu na dobrostan. Angażując tak wiele swoich zasobów w kompensowanie niepowodzenia, samce narażały się na silne stresory, które pogarszały ich zdrowie, a więc i szansę przeżycia.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną