Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Millard H. Sharp/Science Source
Środowisko

Skamieniałe zwierzęta ujawniają swoją ognistość

Opracowano już metody wykrywania struktur i pigmentów związanych z ciemnymi kolorami, takimi jak czerń lub brąz na piórach dinozaurów, ale inne odcienie – żółty lub czerwonopomarańczowy związane z pigmentami zwanymi feomelaninami – okazały się szczególnie oporne.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Prehistoryczne królestwo zwierząt mieniło się feerią barw, od opalizujących u upierzonych dinozaurów po kruczoczarny atrament wystrzeliwany przez jurajskie kałamarnice. Podobnie jak u dzisiejszych zwierząt barwy pradawnych gatunków pomagały im w komunikacji, kamuflażu, a nawet regulacji temperatury ciała. Jednak próby rekonstrukcji tych kolorów przynoszą niewiele sukcesów, gdyż związki i struktury barwiące skórę, futro i pióra zwierząt zwykle ulegają degradacji lub przekształceniom w trakcie fosylizacji. W niektórych przypadkach te problemy udało się przezwyciężyć: opracowano na przykład metody wykrywania struktur i pigmentów związanych z ciemnymi kolorami, takimi jak czerń lub brąz na piórach dinozaurów, ale inne odcienie – żółty lub czerwonopomarańczowy związane z pigmentami zwanymi feomelaninami – okazały się szczególnie oporne.

Teraz zespół naukowców uzupełnił ten brakujący fragment prehistorycznej palety, opracowując pierwszy niezawodny test wykrywający te rudości w skamieniałościach. „Feomelanina jest niewątpliwie nieuchwytnym pigmentem, ale nasze odkrycia pomogą nam znaleźć dowody obecności takich barwników w skamieniałościach” – mówi główna autorka badania, Tiffany Slater, paleobiolożka z University College Cork w Irlandii. Wyniki pracy opublikowano niedawno w „Nature Communications”.

Ptak Confuciusornis, który żył ponad 120 mln lat temu, miał pióra w ciepłych kolorach.ArchiwumPtak Confuciusornis, który żył ponad 120 mln lat temu, miał pióra w ciepłych kolorach.

Slater i jej współpracownicy zaczęli szukać brązowoczerwonych odcieni w zapisie kopalnym, ponieważ ślady obecności feomelanin pojawiały się w skamieniałościach znacznie rzadziej, niż można się było spodziewać, jeśli porównać z ich występowaniem u współczesnych zwierząt. Wcześniejsze doniesienia na ten temat były w dużej mierze niejednoznaczne. Na przykład paleontolodzy, którzy sugerowali obecność czerwonawego koloru u pancernego ankylozaura Borealopelta, nie byli w stanie rozróżnić, czy znaleziona przez nich feomelanina pochodzi z pierwotnego barwnika, czy z zanieczyszczeń nagromadzonych po śmierci dinozaura.

Dlatego Slater i jej współpracownicy stworzyli test umożliwiający rozróżnienie prawdziwych śladów rudoczerwonych kolorów od tych powstałych na drodze pozabiologicznej. W piekarniku podgrzewali różne współczesne ptasie pióra, aby naśladować rozkład związków biologicznych w procesie fosylizacji. Analizując następnie tak potraktowane pióra pod mikroskopem i stosując testy chemiczne do identyfikacji różnych rodzajów melaniny, badacze odkryli, że barwniki biologiczne faktycznie pozostawiają wyraźny i możliwy do zidentyfikowania ślad w skamieniałościach. Następnie naukowcy sprawdzili różne skamieniałości pod kątem chemicznych markerów takich barwników i znaleźli je u okazu żaby sprzed 10 mln lat, u kredowego ptaka Confuciusornis i dinozaura Sinornithosaurus.

Nowa metoda analityczna umożliwi „dokładniejsze określenie” ubarwienia skamieniałych zwierząt, mówi Liliana D’Alba, biolożka ewolucyjna z holenderskiego Centrum voor Biodiversiteit Naturalis, która nie brała udziału w tych pracach. Na przykład pterozaury, jak się zdaje, były jaskrawo ubarwione, ale dotychczas nie zostały dokładnie przebadane pod tym kątem.

Dalsze badania pozwolą być może ustalić, w jaki sposób takie ogniste odcienie pojawiły się w świecie zwierząt. „Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak i dlaczego powstała feomelanina” – mówi Slater, zwłaszcza że jej obecność może powodować nowotwory w tkankach zwierzęcia. „Odpowiedź na te pytania tkwi z pewnością w zapisie kopalnym”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 3.2024 (300391) z dnia 01.03.2024; Skaner; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Żywe kolory"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną