Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Uczenie się i przypominanie sobie są możliwe bez udziału mózgu

Nauka reakcji ruchowej u myszy trwała zaledwie 10 min, a pamięć o niej utrzymywała się kolejnego dnia. Naukowcy z Belgii znaleźli dowody na poparcie alternatywnej tezy o sposobie zdobywania wiedzy.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Nawet pozbawiony głowy owad potrafi się czegoś nauczyć. To by oznaczało, że zdobywanie nowej wiedzy jest możliwe bez udziału zwojów mózgowych. W każdym razie u owada, którego układ nerwowy jest znacznie prostszy niż ten u ssaków czy ptaków. Przez długi czas zakładano, że u zwierząt kręgowych (w tym u ludzi) uczenie się zachodzi tylko w mózgu. A jednak z biegiem lat ten dogmat cieszył się wśród ludzi nauki coraz mniejszym poparciem. Od jakiegoś czasu mocy nabierało przeświadczenie o tym, że samodzielnie zapamiętywać dane może również rdzeń kręgowy. Dotychczas brakowało jednak dowodów na jego poparcie. Wydaje się, że właśnie zostały one znalezione.

Zespół uczonych z belgijskiego Leuven Brain Institute odnalazł w rdzeniu kręgowym myszy obwody nerwowe, które samodzielnie, bez udziału mózgu, najpierw tworzyły nowe ślady pamięciowe, a następnie – przypominały sobie zapamiętane informacje i przekładały je na określone polecenia ruchowe. Uzyskanie tych rezultatów było możliwe dzięki kombinacji kilku technik (m.in. optogenetyki i elektrofizjologii), a także wykorzystaniu transgenicznych myszy, u których łączność pomiędzy mózgiem a resztą ciała były czasowo blokowane. Funkcjonalnie odmóżdżone gryzonie uczyły się unikania bodźca elektrycznego poprzez podniesienie kończyny.

Autorzy projektu podkreślają, że mechanizmy uczenia się obecne w rdzeniu kręgowym są nie tylko bardzo sprawne, ale też szybkie i skuteczne. Nauka reakcji ruchowej trwała zaledwie 10 min, a pamięć o niej utrzymywała się kolejnego dnia.

Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia znajdą w przyszłości zastosowanie w przywracaniu funkcjonalności osób, które doznały uszkodzenia rdzenia kręgowego.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną