Shutterstock
Środowisko

Indyjska Luna jest jednak bardzo młoda

Naukowcy potwierdzili wiek krateru impaktowego o średnicy 1,8 km znajdującego się w prowincji Gudżarat, w pobliżu granicy z Pakistanem. Twierdzą, że powstał 4–5 tys. lat temu.

Koliste zagłębienie powstało w miękkich osadach, a jego krawędzie są niewyraźne. Jak na krater impaktowy o tak dużych rozmiarach jest on bardzo płytki. Na przykład słynny Meteor Crater w Arizonie ma średnicę 1200 m i głębokość 170 m. Tymczasem Luna ma głębokość tylko kilkunastu metrów. Po obfitszych opadach deszczu pojawia się w tym miejscu okresowe jezioro.

Badania geologiczne jednoznacznie potwierdziły, że krater powstał w wyniku uderzenia o Ziemię dużego meteorytu. Pozaziemski obiekt miał zapewne średnicę 130–150 m i jak twierdzą autorzy najnowszych badań struktury, spowodował największy znany impakt na Ziemi w ciągu ostatnich 50 tys. lat. Oczywiście nie da się wykluczyć, że w tym czasie na nasz glob nie spadały podobne lub większe obiekty, ale śladów po tych kolizjach nie odnaleziono (niektóre mogły spaść do morza).

Kraterem Luna wcześniej zainteresowali się też archeolodzy, ponieważ znajduje się on w odległości ok. 200 km od najbliższego stanowiska z pozostałościami miasta należącego do dawnej cywilizacji doliny Indusu. Ta wspaniała pod względem materialnym kultura miejska pojawiła się 5 tys. lat temu, a tysiąc lat później osiągnęła maksimum rozwoju, aby następnie wejść w fazę kryzysu i w końcu zniknąć, co nastąpiło jakieś 3,5 tys. lat temu. Według jednej z hipotez to właśnie uderzenie meteorytu mogło doprowadzić do jej osłabienia. Wyniki najnowszych badań – opublikowanych w czasopiśmie „Planetary and Space Science” – potwierdzają, że moment kolizji rzeczywiście zbiega się w czasie z istnieniem cywilizacji Indusu, choć ich autorzy wątpią, aby uderzenie mogło wywołać aż tak duże negatywne konsekwencje dla całego regionu.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 5/2024 (1073) z dnia 01.05.2024; Sygnały; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Największe zderzenie w ciągu ostatnich 50 tys. lat."

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną