Shutterstock
Środowisko

Uodpornione bakterie chętnie rozłożą plastik

Jak pozbywać się tworzyw sztucznych? Jedną z najchętniej eksploatowanych koncepcji jest wykorzystanie do tego celu mikrobów. Zespół amerykańskich i południowokoreańskich naukowców przedstawił właśnie w „Nature Communications” nowy nietuzinkowy eksperyment.

Badacze wzięli na celownik termoplastyczny poliuretan (TPU), czyli rodzaj plastiku, który jest szeroko stosowany w produktach takich jak etui na telefony komórkowe, obuwie czy części samochodowe. Łączy bowiem elastyczność gumy z wytrzymałością i trwałością plastiku, co czyni go idealnym materiałem do produkcji przedmiotów wymagających giętkości. Ponadto jest odporny na ścieranie i rozdarcia oraz działanie olejów, tłuszczów i wielu chemikaliów.

Większość zużytych przedmiotów wykonanych z TPU kończy jako odpady na wysypiskach śmieci lub poza nimi. Dlatego próbuje się tworzyć biodegradowalne poliuretany, ale dotychczas zabiegi te pogarszały właściwości mechaniczne plastiku. Ten zespół naukowy poszedł inną drogą: dodał do TPU zarodniki rozkładającej plastik bakterii Bacillus subtilis. Wcześniej zaś zmodyfikował genetycznie mikroby, aby tolerowały wysokie temperatury, w których wytwarza się lub kształtuje tworzywa sztuczne. Dzięki temu ich formy przetrwalnikowe były w stanie znieść bez szwanku nawet 135 st. C.

Po umieszczeniu wzbogaconego TPU w kompoście obecne tam składniki odżywcze aktywowały mikroby. Spowodowało to 90-procentową biodegradację poliuretanu w ciągu 5 miesięcy. Co ciekawe, dodatek bakterii sprawił także, że wytrzymałość tworzywa sztucznego wzrosła o ok. 37 proc.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl