Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Temperatura, zbrodnia i kara, czyli kiedy i na co może liczyć przestępca

Uporczywe fale upałów to jedna ze skrajności pogodowych towarzyszących ocieplaniu się klimatu. Naukowcy ze Stanford University zbadali więc, czy mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez policjantów, prokuratorów i sędziów.

Badacze sięgnęli po dane z amerykańskiego stanu Teksas pochodzące z lat 2010–2017. Były to informacje o wnioskach aresztowych składanych do sądu przez policję, o odrzuceniu lub zatwierdzeniu takiego wniosku przez sędziego, a także o finalnych wyrokach ogłaszanych przez sąd w sprawie każdej z aresztowanych, a następnie oskarżonych osób.

Łącznie w analizowanym przez badaczy okresie podjęto prawie 10 mln takich decyzji. W przypadku każdej z nich Patrick Behrer i Valentin Bolotnyy skrupulatnie sprawdzali, którego dnia i w jakiej miejscowości została wydana. Następnie zestawiali tę informację z pozyskanymi od służb meteorologicznych danymi na temat temperatury powietrza panującej owego dnia w mieście, gdzie podejmowana była decyzja. Intrygujące wyniki swoich dociekań opublikowali w zeszłym tygodniu w czasopiśmie „PNAS Nexus”.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Heat and law enforcement

Zdaniem autorów badań w upalne dni wyraźnie rosła liczba przestępstw. W efekcie rosła też liczba zatrzymanych przez policję osób, jednakże – co wydało się badaczom interesujące – sądy odrzucały proporcjonalnie więcej wniosków aresztowych. Behrer i Bolotnyy po dodatkowych analizach przedstawili kilka tez wyjaśniających to zjawisko. A generalnie doszli do wniosku, że przeciążona zgłoszeniami, pracująca w stresie policja stawała się nadgorliwa i składała więcej nieuzasadnionych wniosków o areszt.

Jeśli chodzi o sędziów, ci w gorące dni stawali się mniej przychylni dla oskarżonych. Rzadziej umarzali sprawy już podczas wstępnych rozpraw, a wyroki ogłaszane przez nich w szczycie fali upałów były nieco bardziej surowe (dłuższe kary więzienia, wyższe kary finansowe). Badacze podkreślają, że różnica pomiędzy dniami gorącymi i chłodnymi wynosiła tylko kilka procent, niemniej była już statystycznie istotna.

„Fale upałów wpływają na funkcjonowanie całego systemu sprawiedliwości, ponieważ modyfikują zachowania przestępców, policjantów i sędziów, a także prawdopodobnie obrońców” – konkludują badacze.

Co ciekawe, nie stwierdzili oni, aby upał wpływał w ten czy inny sposób na decyzje podejmowane przez prokuratorów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.