Ptasia grypa rozprzestrzenia się wśród ssaków, w tym ludzi
W 2022 i 2023 r. zmarło ok. 30 tys. słoni morskich, jak również niektóre morświny, delfiny i wydry. Badająca uchatki i rybitwy Marcela Uhart z University of California w Davis stwierdziła, że ptaki, które roznosiły ten wirus, zmarły 3 tygodnie wcześniej. W zwłokach słoni wodnych zaś znaleziono zarazek w układzie oddechowym i w mózgu. Musiały one więc zakażać się między sobą. Nie jest jasne, czy drogą kropelkową, czy inną. W eksperymentach laboratoryjnych norki roznosiły H5N1 zarówno przez powietrze, jak i bezpośredni kontakt.
O badaniach Uhart i jej zespołu donosi „The New York Times”. Jak twierdzi ta gazeta przenoszenie tego wirusa między ssakami „to niemal jedyne wyjaśnienie, jak zdołał on objąć cały południowy szczyt kontynentu i kontynuował rozprzestrzenianie się”. Analizy genetyczne dowiodły, że ten wirus przeskoczył z dzikich ptaków na ssaki morskie przynajmniej trzy razy.
Jednocześnie w „JAMA Medical News” Jennifer Abbasi, dyrektorka Medical News & Perspectives, donosi, że 30 maja amerykańska agencja CDC (US Centers for Disease Control and Prevention) ogłosiła trzeci przypadek odkrycia ptasiej grypy wśród ludzi. To był pracownik farmy mlecznej w stanie Michigan. Dwaj inni robotnicy w tym roku zostali namierzeni w marcu w Teksasie i 22 maja również w stanie Michigan. Mieli typowe objawy zakażenia H5N1 – podrażnienie oczu i zapalenie układu oddechowego, w tym kaszel, brak gorączki. Wszyscy trzej chorzy wyzdrowieli.
Nie wiadomo jednak, czy przypadków nie ma więcej. Większość pracowników farm mlecznych, którzy są imigrantami, nie chce być identyfikowana z żadnego powodu. Tym samym nie poddaje się testowaniu. By ominąć ich zgodę, bada się też ścieki.
Na świecie odnotowano prawie 30 przypadków infekcji H5N1, w tym 7 śmiertelnych. Prawdopodobnie wywołał je inny szczep tego wirusa niż w farmach mlecznych USA.
Aby ustrzec się ptasiej grypy, nie należy pić surowego mleka ani jeść nieprzetworzonej wołowiny. Najlepiej więc spożywać jedzenie po przegotowaniu w średniej lub wysokiej temperaturze. Po kontakcie ze zwierzętami nie należy dotykać swoich oczu ani ust aż do chwili, gdy umyje się ręce.
Sięgnij do źródeł
JAMA: As a Third Worker Tests Positive for Bird Flu in US Dairy Cattle Outbreak, Here’s What to Know
New York Times: The Bird Flu Virus Adapted to Sea Mammals. It May Not Be Done Yet
bioRxiv. The Preprint for Biology, Cold Spring Harbor Laboratory: Massive outbreak of Influenza A H5N1 in elephant seals at Península Valdés, Argentina: increased evidence for mammal-to-mammal transmission
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.