Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Zmiany klimatyczne zatrzęsą Ziemią?

Wydawałoby się, że wnętrze naszego globu jest dość odporne na to, co się dzieje w jego atmosferze, a skały żyją swoim życiem, posłuszne cyklom sejsmicznym. Jednak badania (maj, „Seismological Research Letters”) sejsmologów z GeoForschungsZentrum w Poczdamie i University of Southern California w Los Angeles sugerują, że uskoki tektoniczne nie są izolowane od presji zewnętrznych.

Szczególnie problematyczne są te przebiegające pod lądem w pobliżu wybrzeży morskich, a takich miejsc na globie jest wiele: Kalifornia, Turcja, Indonezja, Japonia. Wszędzie tam mieszka mnóstwo ludzi. Konsekwencje zmian klimatycznych, takie jak podniesienie się poziomu mórz czy nasilenie się ekstremów pogodowych, przyczyniają się do wzrostu naprężenia w skałach. Choć wzrost ten jest nieduży, część uskoków może na niego zareagować i wcześniej obudzić się z sejsmicznej drzemki. Nie musi to od razu prowadzić do dużych przesunięć skał i silnych trzęsień. Często dochodzi wtedy do wyraźnego wzrostu częstotliwości delikatniejszych drżeń. Tak właśnie dzieje się obecnie na japońskim półwyspie Noto.

Półwysep Noto na Honsiu drży niemal codziennie. 1 stycznia 2024 r. wstrząs o magnitudzie 7,6 zabił wiele osób.ShutterstockPółwysep Noto na Honsiu drży niemal codziennie. 1 stycznia 2024 r. wstrząs o magnitudzie 7,6 zabił wiele osób.

Półwysep Noto leży po zachodniej stronie Honsiu – głównej wyspy Japonii. Od czterech lat jego mieszkańcy doświadczają bardzo częstych ruchów skorupy ziemskiej. Drżenia pojawiły się pod koniec 2020 r. i od tego czasu zanotowano ich już ponad 20 tys. Zwykle są słabe, ale na początku br. nastąpił potężny wstrząs, który zabił kilkadziesiąt osób i spowodował znaczne straty materialne. Badacze Massachusetts Institute of Technology przyjrzeli się bliżej temu, co się dzieje w skałach pod półwyspem, i doszli do wniosku (maj, „Science Advances”), że przyczyną tego wysypu trzęsień są odkształcenia skorupy ziemskiej spowodowane obfitymi opadami śniegu, których intensywność nasiliła się w dwóch ostatnich dekadach. Półwysep Noto leży nad Morzem Japońskim. Akwen ten ociepla się i tłoczy coraz więcej wilgoci w stronę Honsiu. Zimą ta wilgoć przybywa na półwysep Noto pod postacią śniegu.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 7/2024 (1075) z dnia 01.07.2024; Sygnały; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Skorupa ziemska reaguje na klimat"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną