W stadach szympansów (25–80 osobników) panuje ścisła hierarchia. Rozbudowane formy komunikacji umożliwiają tym zwierzętom tworzenie więzi społecznych. W stadach szympansów (25–80 osobników) panuje ścisła hierarchia. Rozbudowane formy komunikacji umożliwiają tym zwierzętom tworzenie więzi społecznych. Shutterstock
Środowisko

Szympansy mówią krótko i na temat

Komunikacja tych zwierząt opiera się na gestach, mimice, wokalizacji i przybieraniu postaw. Wydają one 12 rodzajów okrzyków, których znaczenie zależy od sytuacji i sposobu, w jaki je zestawiono. Wydaje się jednak, że istotniejsza w przekazywaniu informacji innym osobnikom jest mowa ciała.

We wcześniejszych badaniach dowiedziono, że zwierzęta potrafią przekazać 19 różnych komunikatów za pośrednictwem 66 różnych gestów i mimiki. Teraz naukowcy z University of St Andrews w Wielkiej Brytanii postanowili bliżej przyjrzeć się tej formie komunikacji, a o szczegółach czytamy na łamach „Current Biology”. Pod lupę wzięto pięć społeczności szympansów zwyczajnych zamieszkujących lasy Ugandy i Tanzanii. W sumie analizie poddano ok. 8,6 tys. gestów wykonanych przez 252 osobniki. Uwagę skupiono na dynamice wymiany zdań między dwoma szympansami, monitorując czas między wykonaniem gestu a odpowiedzią na niego. Średnio wynosił on 120 ms.

Okazało się, że zwierzęta lubią bezpośredni przekaz i szybką wymianę informacji niczym ludzie. W naszym przypadku średni czas reakcji wynosi bowiem 200 ms. Większość komunikatów opierała się na pojedynczych gestach, z wyjątkiem sytuacji, kiedy w grę wchodziły „rozmowy” o pielęgnacji czy pożywieniu. Co ciekawe, zaobserwowano wahania w tempie rozmów pomiędzy poszczególnymi populacjami. Badacze podkreślają, że analogiczne różnice kulturowe występują też u ludzi. Na przykład Japończycy szybciej (7 ms) wymieniają zdania niż Duńczycy (470 ms). Naukowcy spekulują więc, że pewne elementy składowe ludzkiego języka mogły pojawić się wcześniej w toku ewolucji, niż do tej pory sądzono.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 9/2024 (1077) z dnia 01.09.2024; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Dyskusje szympansów"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną