Krab skrzypek w pobliżu nory. Krab skrzypek w pobliżu nory. Minju Kim
Środowisko

Dla kogo śpiewają kraby

Gdy samce kraba skrzypka zamierzają przywabić samicę, emitują serię wibracji i impulsów dźwiękowych, bębniąc o ziemię. Te skorupiaki mają jednak bogatszy repertuar.

Okazuje się, że kraby te mogą również wykonywać pieśni bojowe, odbębniając inną melodię, aby odstraszyć wroga – donoszą autorzy artykułu opublikowanego w „Animal Behaviour”.

Wszystkie fale dźwiękowe inicjowane są przez drgania. Ludzkie uszy służą wykrywaniu wibracji, czyli zmian ciśnienia przemieszczających się w powietrzu i wodzie, które nasz mózg odbiera jako głos lub inne dźwięki. Jednak wiele zwierząt „słyszy” dźwięki rozchodzące się w ośrodkach stałych – w tym w ziemi. Kraby skrzypki używają przede wszystkim narządów zmysłów znajdujących się na odnóżach do wykrywania wibracji ziarenek piasku.

Aby śledzić schematy dźwiękowe krabów oparte na wibracjach, badacze umieścili bardzo czułe akcelerometry obok nor tych skorupiaków na przybrzeżnych równinach błotnych na południowokoreańskiej wyspie Yeongjong. Następnie ustawiali w pobliżu jako wabiki atrapy samic krabów wykonane z gliny polimerowej.

Podczas zalotów samce krabów machały dużymi szczypcami, a następnie generowały długą serię powolnych wibracji, aby zwabić te fałszywe samice do swoich nor. Natomiast przy innej okazji zachowywały się wrogo wobec swoich glinianych odpowiedników i odbębniały krótsze serie szybkich impulsów, aby wspomóc zachowania obronne. „Byłem zaskoczony, ponieważ nie spodziewałem się, że mogą tworzyć tak skomplikowane rytmy” – mówi współautor badania Taewon Kim, biolog morski z południwokoreańskiego Uniwersytetu Inha.

Odkrycie daje wgląd w świat komunikacji skorupiaków – jak i czynniki, które mogą ją zakłócić, mówi Damian Elias, badacz behawiorystyki zwierząt na University of California w Berkeley. Na przykład śmigłowce regularnie przelatujące nad miejscem badań wytwarzały tak silne drgania, że badacze nie byli w stanie zarejestrować bębnienia krabów skrzypków i musieli przerwać eksperyment. Wiadomo, że inne działania człowieka, takie jak prace budowlane, wpływają na gatunki wykorzystujące wibracje gruntu, jakkolwiek naukowcy wciąż badają długoterminowe skutki tych zakłóceń.

„Dopiero niedawno zaczęliśmy naprawdę dostrzegać, jak wiele zwierząt komunikuje się akustycznie, w szczególności uświadamiać sobie, że niektóre nie porozumiewają się tak, jak ludzie – za pośrednictwem drgań rozchodzących się w powietrzu – mówi Elias. – Musimy zastanowić się, w jaki sposób zwierzęta odbierają sygnały ze swojego otoczenia, jeśli naprawdę chcemy je zrozumieć”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 09.2024 (300397) z dnia 01.09.2024; Skaner; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Krabie pieśni"