Siarka schładza Ziemię ostatnio coraz mniej
Globalne ocieplenie, nakręcane głównie przez gazy cieplarniane, przyspieszyło od początku zeszłej dekady – wskazują pomiary. Dlaczego? Naukowcy szukają przyczyn w różnych dodatkowych „kaloryferach”, które mogą się włączać wraz z rozgrzewaniem się atmosfery: zmniejszaniu się powierzchni lodu morskiego, ubywaniu chmur odbijających promieniowanie słoneczne czy tajaniu wiecznej zmarzliny, z której uciekają związki węgla. Wszystkie te dodatnie sprzężenia zwrotne rzeczywiście zaczynają coraz silniej wpływać na funkcjonowanie ziemskiego systemu klimatycznego. Jak jednak dowodzą Bjørn H. Samset i Laura Wilcox w „Communications Earth and Environment” – ostatni skok temperatur na globie ma inną przyczynę.
Lotne związki siarki, choćby SO2, są bardzo uciążliwym zanieczyszczeniem. Przechodzą w powietrzu wiele reakcji chemicznych, w wyniku których powstają aerozole drażniące płuca, wywołujące astmy oraz osłabiające układ oddechowy i serce. Powodują też znaczne szkody ekologiczne – kwaśne deszcze to masowi zabójcy lasów. Te same siarkowe drobiny schładzają jednak glob poprzez odbijanie części promienia słonecznego albo też inicjowanie powstawania niskich chmur, które robią to samo. Gdy ogranicza się ilość takich drobin w atmosferze, przyspiesza się wzrost temperatury. W raporcie IPCC z 2021 r. ten oszacowano na 0,4 st. C. Z innych ocen wynika, że może on wynosić nawet 0,5-0,7 st. C.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: East Asian aerosol cleanup has likely contributed to the recent acceleration in global warming
Symulacje przeprowadzone przez autorów badań wskazują, że za przyspieszenie wzrostu temperatur na globie w trzech czwartych odpowiada masowe instalowanie filtrów siarkowych na kominach elektrowni węglowych i zakładów przemysłowych w Chinach.
„Mamy do czynienia z jednorazowym efektem, który zniknie z chwilą usunięcia z atmosfery wszystkich lub prawie wszystkich zanieczyszczeń siarkowych. Do tego czasu przyspieszenie ocieplenia będzie się utrzymywało i może doprowadzić do rychłego przekroczenia progu 1,5 st. C” – podkreśla Wilcox. Co będzie, gdy już pozbędziemy się siarki? Zdaniem badaczy, wzrost powinien przyhamować. Pod warunkiem, że obecny szok temperaturowy nie zdestabilizuje systemu klimatycznego.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.