Shutterstock
Struktura

Jak wyjce czarne restauracje odwiedzają

Wyjce czarne nie tylko pamiętają miejsca, w których jest coś dla nich istotnego, lecz także doskonale wiedzą, kiedy do nich wracać – wynika z badań zespołu dr. Miguela de Guinei z Oxford Brookes University.
Naukowcy przez ponad 3 tys. godz. obserwowali zachowanie pięciu grup małp w Parku Narodowym Palenque w południowym Meksyku. Zauważyli, że regularnie odwiedzały one konkretne drzewa owocowe w konkretnym czasie. Owoce są pożywieniem pożądanym przez wiele zwierząt w lasach deszczowych, więc umiejętność przewidywania, kiedy i gdzie w danym momencie będą dojrzałe, zapewnia dostęp do nich przed konkurentami.
– W ten sam sposób, w jaki ludzie pamiętają lokalizację swoich ulubionych restauracji, naczelne pamiętają, gdzie rosną ich ulubione drzewa owocowe – mówi dr de Guinea. – Ale mają pewien problem: drzewa owocowe nie są „otwarte” w ustalonych godzinach, ich owoce dojrzewają w różnym czasie. Fascynujące i imponujące jest to, że stosunkowo mały naczelny może zapamiętać wzorce dojrzewania wielu różnych drzew.
Badania wykazały także, że wyjce czarne zbliżając się do wybranego miejsca wydawały głośne dźwięki.
– Wiemy już, że u tych małp wokalizacja odgrywa kluczową rolę w obronie terytorium – mówi dr Sarie Van Belle z University of Texas w Austin w USA. – Dzięki temu badaniu dowiedzieliśmy się jednak także, że wyraźnie ostrzegają inne zwierzęta, by w porę opuściły obszar, który uznają za swój.
____________________________________________
źródło: Oxford Brookes University

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną