Shutterstock
Struktura

Podkast 31. Jacek Kubiak: Niczego nie traktuję jako tabu

Klonowanie zwierząt i ludzi, idea płci, chimeryzm, mozaikowość, utajone mechanizmy ewolucji – wokół tych pojęć narosły niezliczone nieporozumienia, a nawet mity. Rozprawia się z nimi nasz pokładowy biolog-zawodowiec. Rozmowa z doktorem Jackiem Kubiakiem z Wojskowego Instytutu Medycznego, który jest równocześnie Directeur de Recherche w Centre national de la recherche scientifique (CNRS).

Ci, którzy bliżej cmentarza mieszkali, / Widzą, iż upiór ten co rok się budzi, / Na dzień zaduszny mogiłę odwali / I dąży pomiędzy ludzi – pisał Adam Mickiewicz o bytach, które nawiedzają padół łez i rozpaczy każdej jesieni. W specjalnym okołozadusznym wydaniu podkastu pulsara zdecydowaliśmy się stawić czoło potworom jeszcze straszniejszym. Tym, które od lat uparcie nie chcą wrócić, gdzie ich miejsce – do katakumb błędnych przekonań.

Mierzymy się więc z mitami na temat klonowania. – Chyba już sklonowaliśmy wszystko, co dało się sklonować. Oczywiście myszy, szczury, króliki, zwierzęta hodowlane takie jak konie i krowy. Małpy. No i zarodki ludzkie – przypomina dr Kubiak, ale tylko po to, by zaraz uspokoić, że nie ma w tej działalności niczego zdrożnego, nieetycznego czy niebezpiecznego. Zagrożenia nie byłoby, nawet gdyby na sklonowanie samego siebie zdecydował się maniakalny autokrata. – Gdyby uzyskał klon, to będzie to małe dziecko. Co dyktatorowi z tego, że otrzyma niemowlę i będzie musiał czekać przynajmniej 20 lat, żeby mieć dorosłego osobnika – swoją kopię?

Nasz gość wyjaśnia, na czym polega chimeryzm i znowu uspokaja. – Jest zjawiskiem najzupełniej normalnym i powszechnym. Myślę, że wszyscy w dużym stopniu jesteśmy chimerami.

Dr Kubiak opowiada też obrazowo o tym, że płeć, ta rozumiana fizycznie, jest zjawiskiem dalece niebinarnym – że jest rozpostarta na całym szerokim spektrum składowych.

Ponieważ nasz gość jest także regularnym autorem pulsara, pytamy go o niedawne, przełomowe wyniki badań dotyczących nowych mechanizmów ewolucji. Pisał o tym niedawno. Od dłuższego czasu w biologii nie wydarzyło się nic równie zaskakującego.

Pytamy też dr. Kubiaka o to, czy są jakieś obszary wiedzy naukowej, które należy objąć zakazem eksplorowania. – Nie, ja myślę, że nauka powinna się zajmować wszystkim, co jest do odkrycia. Niczego nie traktowałbym jako tabu, tylko próbowałbym zrozumieć, jak to działa, dlaczego, jakie mechanizmy tym rządzą.

Z zawodu biolog, z zamiłowania czytatiel i pisatiel, współautor 'Bloga szalonych naukowców'. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i były adiunkt w Zakładzie Embriologii Wydziału Biologii tej uczelni. Od ponad 20 lat pracuje w CNRS/Uniwersytet Rennes 1 we Francji.Anna Amarowicz/pulsarZ zawodu biolog, z zamiłowania czytatiel i pisatiel, współautor "Bloga szalonych naukowców". Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i były adiunkt w Zakładzie Embriologii Wydziału Biologii tej uczelni. Od ponad 20 lat pracuje w CNRS/Uniwersytet Rennes 1 we Francji.



WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ

Muzyka w tym wydaniu podkastu: SoundGalleryByDmitryTaras z zasobów Pixabay