Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Shutterstock
Struktura

Katedrę Notre-Dame od początku budowy wzmacniano żelazem

Paryska świątynia jest pierwszą katedrą gotycką, którą wznoszono, stosując kotwy z metalu – ustalili naukowcy. Teraz będą sprawdzać, skąd ten surowiec pochodził.

32-metrowa katedra Notre-Dame w Paryżu była w momencie powstania najwyższą budowlą, jaką kiedykolwiek wzniesiono. Naukowcy wiedzieli, że aby taki sukces osiągnąć, zastosowano wiele trików architektonicznych, w tym również żelazne wzmocnienia. Kiedy i jakich – to nie było pewne, bo badacze nie mieli dostępu do ukrytych fragmentów budowli. Dopiero pożar w 2019 r. umożliwił ich analizy, które przeprowadził Maxime L'Héritier z Université Paris 8 ze współpracownikami.

Badacze pobrali próbki materiału z 12 żelaznych kotw używanych do łączenia ze sobą kamieni w różnych częściach świątyni, w tym również tych użytych w fundamentach. Ocenili ich wiek i przeanalizowali je pod względem mikroskopowym i chemicznym, by zrozumieć, jakie miały znaczenie w konstrukcji architektonicznej. Okazało się, że żelazne wzmocnienia używano od początku budowy, czyli od lat 60. XII w. A to czyni Notre Dame de Paris pierwszą katedrą gotycką, w której stosowano je w całej konstrukcji. Kilka tysięcy elementów z żelaza pozwoliło średniowiecznym budowniczym stworzyć nową formę architektury – piszą autorzy publikacji w czasopiśmie PLOS ONE.

Inne informacje, jakich mogą dostarczyć szczegółowe analizy laboratoryjne żelaza z Notre Dame de Paris, mają pozwolić ustalić, skąd ten surowiec pochodził. Tym samym umożliwią odtworzenie przebiegu szlaków handlu nim oraz sposobów jego obróbki w XII- i XIII-wiecznym Paryżu. Na razie wiadomo, że wiele kotew powstało poprzez połączenie kawałków żelaza pochodzących z różnych źródeł.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną