Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Shutterstock
Struktura

Tylko 2 proc. mieszkańców Europy oddycha czystym powietrzem. Polska wypada fatalnie

Autorzy badań szacują, że pyły zawieszone przyczyniają się co roku do przedwczesnej śmierci ok. 400 tys. mieszkańców kontynentu.

Badania przeprowadzili naukowcy ze sfinansowanego przez Unię Europejską projektu Expanse koordynowanego przez uniwersytet w Utrechcie w Holandii oraz instytut Swiss TPH w Bazylei. Na podstawie obrazów i pomiarów satelitarnych oraz danych naziemnych stacji monitoringu jakości powietrza wyliczyli średnią zawartość pyłów zawieszonych PM2.5 (o średnicy 2,5 mikrometra lub mniejszej) w powietrzu europejskim. Te drobne cząstki stałe, emitowane podczas spalania paliw kopalnych, stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia – uszkadzają serce, płuca, przenikają do innych narządów: nerek, wątroby, mózgu.

Wyniki najnowszych analiz, w których pod uwagę wzięto dane z 2019 r., przedstawił „Guardian”, wraz ze szczegółową mapą Europy. Ustalenia badaczy są przygnębiające. Pyły PM2.5 panoszą się w Europie. Na 98 proc. analizowanego przez badaczy terytorium (nie uwzględniono Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny) poziom tych szkodliwych drobin przekraczał bezpieczny próg rekomendowany przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Wynosi on 5 mikrogramów na metr sześcienny średnio w ciągu roku.

Generalnie zachodnia część kontynentu jest mniej zanieczyszczona niż wschodnia, z wyjątkiem północnych Włoch, gdzie stężenia PM2.5 są bardzo wysokie, czyli takie jak między innymi… w Polsce. Na dwóch trzech naszego kraju poziom tych zanieczyszczeń przekracza kilka razy zalecenia WHO. Równie źle jest jeszcze w Serbii, Macedonii Północnej oraz częściowo w Albanii i Bułgarii. Autorzy badań szacują, że pyły zawieszone przyczyniają się co roku do przedwczesnej śmierci około 400 tys. mieszkańców kontynentu.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną