Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Shutterstock
Struktura

Recykling: plastik przetworzony bardziej toksyczny niż pierwotny

Takim wynikiem zakończyły się badania kilkudziesięciu próbek polietylenu HDPE. Badacze apelują o zmniejszenie ilości substancji dodawanych w trakcie przerobu surowców wtórnych.

Badacze zamówili plastik z 28 zakładów recyklingu zlokalizowanych w 13 krajach Azji, Afryki, Ameryki Południowej. Były to próbki polietylenu HDPE, który przyjeżdżał do zakładu recyklingu oraz już przetworzonego, który firmę opuszczał. Analizy przeprowadzono w laboratorium toksykologicznym na Göteborgs Universitet. „Przetwarzanie plastiku zwiększyło w nim zawartość wielu tych związków” – mówi Bethanie Carney Almroth, główna autorka badań. Jej zespół stwierdził obecność ponad 600 szkodliwych substancji, m.in. pestycydy, farmaceutyki, chemikalia przemysłowe, dodatki polepszające właściwości plastiku, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i polichlorowane.

„Recykling często jest postrzegany jako sposób na poradzenie sobie z plastikowymi zanieczyszczeniami. Jednak dopóki w tych materiałach będzie tak dużo toksycznych związków, ich przetwarzanie będzie obarczone bardzo wieloma zagrożeniami, w tym ryzykiem akumulowania się wielu groźnych substancji oraz pojawiania się nowych” – dodaje badaczka. Na przykład odzysk plastiku zawierającego bromowane środki zmniejszające palność (BFR, od ang. brominated flame retardant) prowadzi do pojawienia się w nim bromowanych dioksyn. Innym źródłem toksyn są stabilizatory chemiczne używane podczas recyklingu.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Almroth i jej współpracowników ukazały się w specjalistycznym czasopiśmie „Data in Brief”. Równocześnie prestiżowy magazyn „Science” opublikował list tej samej grupy badaczy, w którym stwierdzają: „Niebezpieczne chemikalia akumulujące się w przetworzonych plastikach zwiększają ryzyko zdrowotne wśród pracowników zakładów recyklingu oraz osób korzystających z takich materiałów. Aby recykling pomógł nam w poradzeniu sobie z plastikiem, najpierw przemysł chemiczny musi radykalnie ograniczyć ilość toksycznych substancji do niego dodawanych”. Pierwszy krok, zdaniem naukowców, powinien polegać na podpisaniu międzynarodowej umowy, w której określone zostałoby ich maksimum. „Obecnie lista takich związków liczy ponad 13 tys. pozycji. Co czwarty z nich ma działanie toksyczne” – zauważają badacze.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną