Antyk na dotyk Antyk na dotyk mat. pr.
Struktura

Pulsar patronuje: Antyk na dotyk

Na otwarcie wystawy „Antyk na dotyk. Artystyczne odkrycia Arka Hapki w libijskiej Ptolemais” zapraszają jutro (7 maja) Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Archeologii UW.

Na wystawie można obejrzeć rysunki najcenniejszych zabytków pochodzących z wykopalisk Uniwersytetu Warszawskiego prowadzonych w Ptolemais w Libii, czyli malowideł, mozaik, rzeźb i przedmiotów życia codziennego. A wszystko w autorskiej, artystycznej interpretacji Arkadiusza Hapki – rysownika i ilustratora prasowego. Gościem honorowym na wernisażu będzie minister ds. archeologii nowego rządu Libii.

Ptolemais było dużym, portowym miastem greckim założonym w III w. p.n.e. na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, w Cyrenajce. A tutejsze wykopaliska z lat 2001-2011 prowadzone przez polskich archeologów pod kierunkiem prof. Tomasza Mikockiego zyskały międzynarodowy rozgłos, m.in. za sprawą odkrycia bogato dekorowanej rezydencji, nazywanej Domem Leukaktiosa.

Warszawska wystawa jest swego rodzaju wstępem do nowej misji archeologicznej. Jej kierownik – dr hab. Piotr Jaworski, którego gościliśmy też w naszym podkaście pulsar nadaje – nawiązał rozmowy z nowym rządem Libii już dwa lata temu, a misja „zero” odbyła się jesienią ubiegłego roku. Czerwcowa wyprawa będzie niniejszym pierwszą pełnowartościową misją archeologiczną w tym miejscu od ponad dekady. Polska Misja Archeologiczna UW to jednocześnie pierwsza ze wszystkich międzynarodowych, jakie tam pracowały przed wojną domową, która wraca na wykopaliska do Ptolemais.

Otwarcie wystawy zaplanowano 7 maja 2024 r. o godz. 12 w Dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Oglądać ją można do 2 czerwca.

Pulsar, „Świat nauki” oraz „Wiedza i Życie” patronują temu wydarzeniu.