Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Struktura

Świeci słońce, giełdowi gracze szaleją

Badacze z Australii postanowili zbadać, czy pogoda może mieć wpływ decyzje inwestorów. Wyniki ich analiz może nie zaskakują, ale mogą okazać się pomocne.

Uczeni z University of South Australia przebadali zachowania inwestorów w kontekście tzw. lottery stocks. To stosunkowo tanie, więc niewymagające dużego kapitału akcje, które stwarzają szansę dużego zysku, ale są obciążone dużym ryzykiem. Badacze postanowili zbadać, czy słoneczna pogoda może mieć wpływ na popyt na takie właśnie instrumenty finansowe. W tym celu zebrali dane z 36 lat z różnych stacji pogodowych w Stanach Zjednoczonych, w tym informacje o temperaturze powietrza, godzinowym zachmurzeniu, prędkości wiatru czy wielkości opadów. Zestawili je z obrotem wybranymi akcjami z tego samego okresu. Badanie obejmowało lata 1983–2019. Okazało się, że w słoneczne dni obrót ryzykownymi akcjami jest większy niż w dni pochmurne, ponieważ inwestorzy są w lepszym nastroju i w związku z tym mają większą skłonność do podejmowania ryzyka.

Powiązanie większej tolerancji na ryzyko z pogodą zostało dowiedzione wielokrotnie w innych eksperymentach, na które powołują się autorzy. Badanie z 2016 r. dowiodło np. że w słoneczne dni pracownicy banków zatwierdzają więcej obarczonych większych ryzykiem wniosków o kredyty.

Badanie poszerza wiedzę na temat znaczenia czynników pozaekonomicznych dla decyzji finansowych. Jego wyniki wskazują zatem, że inwestorzy powinni uwzględnić warunki pogodowe jako czynnik wpływający na zachowanie giełdy, zwłaszcza w przypadku akcji obarczonych ryzykiem.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną