Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Technologia

Idzie burza, czyli sztuczna inteligencja zabiera się za prognozowanie pogody

Jeden potrafi wskazać, gdzie dokładnie spadnie deszcz z zaledwie trzygodzinnym wyprzedzeniem. Drugi jest równie precyzyjny co najlepsze tradycyjne modele komputerowe, ale szybszy 10 tys. razy.

Mowa o dwóch programach sztucznej inteligencji, których premierowe osiągnięcia prezentuje w tym tygodniu „Nature”.

Stworzony przez czworo Chińczyków i jednego Amerykanina NewcastNet ma wspierać meteorologów w przygotowywaniu prognoz dotyczących najbliższych godzin. Zapotrzebowanie na prognozy typu nowcasting szybko rośnie, bo wszyscy chcielibyśmy wiedzieć, gdzie dokładnie przejdzie nawałnica, gwałtowna burza, czy trąba powietrzna. Problem w tym, że bardzo trudno je przygotować. Konwencjonalne modele pogodowe bazujące na równaniach opisujących prawa fizyczne, są zbyt wolne i trochę za mało dokładne. Sztuczna inteligencja może natomiast generować prognozy, bazując na statystycznej obróbce historycznych danych pomiarowych. Im większy i bardziej szczegółowy zbiór danych, tym lepiej.

Twórcy NewcastNet sięgnęli jednak zarówno po fizykę, jak i po statystykę, a efekt – jak mówią – przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Program testowali dla wybranych regionów Chin i USA, a ponieważ interesowały ich głównie opady deszczu, bazowali głównie na mapach radarowych. Czasowy zasięg prognoz wynosił trzy godziny. Korzystali ze zwykłych komputerów osobistych, a mimo to wyniki otrzymywali w ciągu paru minut. Przekazywali je do zweryfikowania 62 zawodowym synoptykom. Dwie trzecie z nich uznało prognozę przygotowaną przez NewcastNet za najdokładniejszą.

Drugi z opisanych w „Nature” programów jest dziełem programistów z Huawei. Pangu-Weather otrzymał do przetrawienia dane pogodowe z całego świata z ostatnich 39 lat. Potem zaczął tworzyć globalne prognozy pogody na kolejne siedem dni. Okazało się, że są równie dokładne jak te, które powstają dzięki modelom numerycznym rozwijanym w Europejskim Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) - zlokalizowanej w Reading w Anglii placówce, której prognozy uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Przewaga Pangu-Weather polegała jednak na tym, że był ponad 10 tys. razy szybszy od ECMWF. Jak widać, sztuczna inteligencja to także szybsza inteligencja.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną