Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Wai Keen Vong / Archiwum
Technologia

AI uczy się języka jak człowiek

Naukowcy wyszkolili system sztucznej inteligencji z pomocą jednego dziecka – rejestrując odbierane przez nie słowa i obrazy.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Już półroczne maluchy zaczynają przyswajać pierwsze słowa, dzięki czemu mniej więcej rok później potrafią zrozumieć średnio ok. 300 wyrazów. „Dane”, na których uczy się mózg dziecka, szacuje się na miliony słów rocznie (mniej więcej tyle dociera z otoczenia). Tymczasem systemy sztucznej inteligencji, takie jak GPT-4, korzystają podczas treningu z gargantuicznych zbiorów danych językowych – tekstach liczących biliony słów.

Naukowcy z New York University postanowili sprawdzić, o czym donoszą na łamach „Science”, czy maszyny mogłyby się uczyć tak, jak robią to dzieci. Wprawdzie dokładny mechanizm nabywania języka nie jest jeszcze znany, ale mózgi maluchów muszą jakoś kojarzyć słowa, wypowiadane głównie przez rodziców, z tym, co widzą. Dlatego badacze skorzystali ze specjalnego kasku z kamerą. Zakładali go dziecku, by co tydzień rejestrować materiał audio i wideo (od szóstego miesiąca do drugiego roku życia). Następnie wykorzystali ponad 60 godz. nagrań, w których ok. ćwierć miliona razy padło jakieś słowa, by nauczyć języka multimodalną sieć neuronową o nazwie Child’s View for Contrastive Learning (CVCL). Łączyła ona brzmienie wyrazów z klatkami wideo przedstawiającymi to, co dziecko widziało w danym momencie.

W ten sposób CVCL nauczył się znacznej liczby wyrazów i to tylko przy użyciu ograniczonego wycinka (zaledwie procenta) codziennych audio-wizualnych doświadczeń dziecka. Sprawdzono to, przedstawiając AI jakieś słowo oraz cztery różne obrazki, a następnie polecając wybrać z nich jeden najlepiej pasujący. Ponadto CVCL potrafił, w przypadku niektórych wyrazów, uogólniać, czyli odnieść je do obrazów innych niż tylko te „zaobserwowane” podczas treningu. Podobnie robią dzieci, co wykazano podczas testów w laboratorium.

System opracowany przez naukowców z New York University może nie tylko pomóc w rozwoju AI, ale również w lepszym rozumieniu, w jaki sposób dzieci uczą się pierwszych słów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną