Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Technologia

Pulsar zaprasza. Dyskusja wokół książki Kate Crawford „Atlas sztucznej inteligencji”

MSN||| MSN
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego i pulsarem zapraszają 22 maja na dyskusję wokół książki Kate Crawford „Atlas sztucznej inteligencji. Władza, pieniądze i środowisko naturalne”. Udział wezmą Wiesław Bartkowski i Janek Simon, prowadzenie Ewa Drygalska.

Kate Crawford to jedna z najwybitniejszych badaczek społecznego wymiaru sztucznej inteligencji. Wspólnie z amerykańskim artystą Trevorem Paglenem tworzyła prace i wystawy poświęcone nowym technologiom, inwigilacji i wykorzystywaniu dużych zbiorów danych. W „Atlasie” krytycznie przygląda się sztucznej inteligencji, wydobywając na światło dzienne często pomijane wymiary, koszty i konsekwencje jej funkcjonowania. Od eksploatacji energii i surowców przez wykorzystywanie taniej siły roboczej, naruszenia prywatności, agregowanie danych i stosowanie AI jako narzędzia nadzoru i przymusu po społeczne i polityczne cele i założenia przyświecające korporacjom i rządom rozwijającym tę technologię.

W trakcie wydarzenia wspólnie z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się temu, czym tak naprawdę jest „sztuczna inteligencja”. Zmapujemy to, jak funkcjonuje ona dziś – zarówno w wymiarze technologicznym, jak i materialnym, a także społecznym, ekonomicznym i politycznym. Porozmawiamy także o tym, jak AI wpływa na kulturę i sztukę oraz o tym, jak korzystają z niej artyści.

Partnerami wydarzenia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej są pulsar oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – wydawca książki Kate Crawford „Atlas sztucznej inteligencji. Władza, pieniądze i środowisko naturalne”, którą będzie można kupić podczas spotkania. Widzimy się 22 maja 2024 r. o godzinie 18.30, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Pańskiej 3 w Warszawie.

Do rozmowy przygotować się możecie słuchając naszych podkastów poświęconych AI:

Wiesław Bartkowski: Twórzmy albo zostaniemy przetworzeni

Edwin Bendyk: Problem ze sztuczną inteligencją? Kluczem jest kapitalizm

Piotr Sankowski: Nie bójmy się AI, róbmy własną

Karolina Safarzyńska, Janek Simon, Edwin Bendyk: Myślenie utopijne ma przyszłość

Katarzyna Szymielewicz i Piotr Sankowski: Sztuczna inteligencja każe przemyśleć wyjaśnialność decyzji ludzi

Dowiedz się więcej

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1440381399917103/?ref=newsfeed