W ataku na larwy nicieniom pomagają bakterie jelitowe. W ataku na larwy nicieniom pomagają bakterie jelitowe. Wikimedia Commons / Wikipedia
Zdrowie

Lek z robaka

Odkryto antybiotyk, który może pomóc w walce z lekoopornymi szczepami bakterii.

Nowy związek nazwano darobaktyna, a odkryto go w… jelicie nicieni. Wyniki badań opublikowano w „Nature”. W czasach kiedy aż 700 tys. ludzi umiera rocznie z powodu infekcji bakteryjnych, odkrycie nowej klasy antybiotyków daje nadzieję na skuteczniejszą walkę ze śmiercionośnymi mikrobami. Badacze z Northeastern University udowodnili, że darobaktyna niszczy m.in. pałeczki dżumy i przecinkowce cholery. W toku dalszych badań okazało się, że substancja ta produkowana jest w jelicie nicieni przez żyjące w nim bakterie symbiotyczne z rodzaju Photorhabdus. Antybiotyk zaburza u bakterii funkcjonowanie białka BamA, co utrudnia syntezę zewnętrznej, chroniącej je błony i przyczynia się do likwidacji patogenów.

Po co nicieniom symbiotyczne bakterie? Otóż umożliwiają one atakowanie owadów, np. motyli. W ich larwach nicienie uwalniają bakterie, które produkują toksyny szybko zabijające zdobycz. Larwa zamienia się w przekąskę pełną składników odżywczych.

Wiedza i Życie 1/2020 (1021) z dnia 01.01.2020; Sygnały; s. 13

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną