Co uszkadza płuca niepalących?
Badacze przeprowadzili całogenomowe analizy guzów płuc pobranych od pacjentów z 27 krajów (w tym z Polski). Następnie sprawdzili, jak poszczególne zmienne środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza, bierne palenie) wpływają na czynniki mutagenne, czyli takie zmiany w genach komórek, które „wpychają” je na nowotworową trajektorię.
Pierwsze ważne odkrycie było takie, że tzw. sygnatury mutacyjne (mutational signatures) nowotworów płuc są bardzo różnorodne, nawet gdy histopatologiczna budowa guza jest taka sama. To oznacza, że do rozwoju (pozornie) takiego samego raka mogły u poszczególnych pacjentów doprowadzić zupełnie inne ścieżki genetyczne. Można to porównać do sytuacji, w której jedną lampę w pomieszczeniu da się zapalić kilkoma włącznikami. A zatem podczas np. opracowywania strategii terapeutycznych trzeba oddziaływać na kilka różnych „włączników”.
Drugi istotny wniosek brzmi: najważniejszą przyczyną mutacji w komórkach płucnych nie-palaczy jest zanieczyszczone powietrze. Nawet bierne palenie nie ma tak dużego wpływu na czynniki mutagenne, jak pyły zawieszone (np. PM2.5) – wykazali uczeni. Uwaga, nie oznacza to jeszcze, że bierne palenie jest mniej groźne. Znaczy jedynie, że mutacje nowotworowe są wywoływane przede wszystkim przez pyły obecne w środowisku. Dym papierosowy (również ten wdychany biernie) może natomiast uszkadzać płuca nie tylko poprzez efekty mutagenne – powoduje również przewlekły stan zapalny, uszkadza mikrośrodowisko płuc, osłabia komórki odpornościowe itp.
W globalnej walce z rakiem płuc nie wystarczy jedynie eliminacja palenia tytoniu – konkludują badacze. Potrzebne są również działania systemowe, które poprawią ogólną jakość powietrza.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.