Shutterstock
Zdrowie

Astma od poczęcia

Zmiany epigenetyczne podczas życia płodowego mogą doprowadzić do rozwoju tej choroby.

Gdy matka ma astmę, stanowi to dla jej dziecka czynnik ryzyka. Teraz zaczynamy rozumieć, jakie zjawisko może tu być istotne. Naukowcy z University of Chicago twierdzą, że to przez zmiany epigenetyczne DNA, czyli takie jego modyfikacje, które nie zmieniają liter kodu, lecz polegają m.in. na dodaniu grup metylowych. Wpływają one na produkcję białek zachodzącą na podstawie informacji zawartej w DNA. Zmiany stwierdzono w komórkach nabłonka układu oddechowego tych astmatyków, którzy mieli matkę z tą samą chorobą. Skutkowało to zaburzeniem komunikacji między komórkami układu odpornościowego. Według naukowców zmiany epigenetyczne nastąpiły w życiu płodowym, kiedy matka narażona była na czynniki wywołujące u niej astmę. Praca na ten temat ukazała się w „PNAS”.

Płuco zdrowe (po lewej) i u astmatyka (po prawej). Wskutek choroby w świetle oskrzeli pojawia się śluz, a pęcherzyki płucne ulegają rozdęciu.IndigoPłuco zdrowe (po lewej) i u astmatyka (po prawej). Wskutek choroby w świetle oskrzeli pojawia się śluz, a pęcherzyki płucne ulegają rozdęciu.

Zmiany epigenetyczne odnaleziono dotychczas w komórkach skóry dzieci z atopią. Zmienione geny odpowiadały np. za funkcje barierowe nabłonka czy immunoregulację. A jak wiadomo, atopia i astma często ze sobą współistnieją. Modyfikacje epigenetyczne mogłyby po części tłumaczyć wzrost częstości występowania astmy i alergii w kilku ostatnich dekadach. Niewątpliwie czynniki środowiskowe są teraz zupełnie inne niż kiedyś, doszły np. zanieczyszczenia powietrza i kontakt z nowo opracowanymi tworzywami. Zmieniła się też dieta człowieka – jemy dużo przetworzonej żywności.

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Sygnały; s. 10

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną