Shutterstock
Zdrowie

Impulsy elektryczne poprawiają pamięć

Mózg pozostaje plastyczny nawet u osób starszych. Udany eksperyment z użyciem neuromodulacji daje nadzieje na poprawę ich pamięci.

Wykorzystanie impulsów elektrycznych w neurologii ma już długą tradycję. Dzięki implantom wszczepianym do kręgosłupa lub bezpośrednio do mózgu można uśmierzać ból, łagodzić objawy depresji i choroby Parkinsona, zmniejszać natężenie napadów padaczkowych.

Udany eksperyment z użyciem neuromodulacji – czyli oddziaływania prądu na niewłaściwie funkcjonujące fragmenty ośrodkowego układu nerwowego – daje też nadzieje na poprawę pamięci u starszych osób. Metoda ta może się więc okazać przydatną przy niwelowaniu skutków otępień.

W odróżnieniu od implantów, które muszą być umieszczone pod skórą, przezczaszkowa stymulacja prądem jest nieinwazyjna i ogranicza się jedynie do umieszczenia podczas zabiegu elektrod na głowie pacjenta.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Department of Psychological and Brain Science w Boston University, polegało na synchronicznej, trwającej 20 minut i powtarzalnej przez 4 dni przezczaszkowej stymulacji prądem zmiennym (tACS) w dwóch miejscach kory mózgowej – okolicy przedczołowej i płata ciemieniowego – u osób w wieku 65-88 lat.

W pierwszym przypadku zastosowano prąd zmienny o niskiej częstotliwości, aby poprawić tzw. pamięć roboczą. Zabieg dał zauważalny efekt już w trzecim dniu od początku przykładania elektrod, a jego skuteczność utrzymywała się co najmniej przez miesiąc. Z kolei prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości użyto na korę przedczołową, aby poprawić pamięć długotrwałą. W tym wypadku pozytywne rezultaty pojawiły się drugiego dnia i również trwały przez miesiąc od początku interwencji. Co ciekawe, osoby, u których pamięć przed przystąpieniem do badania była bardziej upośledzona, odnieśli z neuromodulacji większą korzyść, gdyż efekty polepszenia funkcji poznawczych były u nich wyraźniejsze i trwalsze niż w grupie z mniej zaawansowanym otępieniem.

„Nasze odkrycia udowodniają, że również w starszym wieku mózg zachowuje swoją plastyczność i można selektywnie, przy użyciu neuromodulacji, poprawiać jego funkcje” – piszą autorzy badania w artykule zamieszczonym na łamach „Nature Neuroscience”.