. . Shutterstock
Zdrowie

Kolejne zarażenia Covid-19 to dodatkowe zagrożenia dla zdrowia

Ryzyko niewydolności narządów, a nawet śmierci zwiększają powtarzające się infekcje SARS-CoV-2. Nośmy maseczki w tłumie i szczepmy się – apelują naukowcy.

W „Nature Medicine” ukazała się właśnie praca, której celem było wykazanie konsekwencji zdrowotnych ponownego zakażenia koronawirusem. Przeanalizowano 5,8 mln zachorowań na Covid-19 między marcem 2020 r. a kwietniem 2022 r. Informacje pochodziły z bazy danych prowadzonej przez Departament ds. Weteranów USA (największy w Stanach Zjednoczonych zintegrowany system opieki zdrowotnej). Pacjenci reprezentowali wiele grup wiekowych, ras i płci. Stworzono również grupę kontrolną ponad 443 tys. osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na jedną infekcję Covid-19, oraz inną grupę prawie 41 tys. osób, które miały dwie lub więcej udokumentowanych infekcji. Dr Ziyad Al-Aly, epidemiolog kliniczny z Washington University School of Medicine in St. Louis i współautor badania, podsumowuje: „Jeśli miałeś dwie infekcje Covid-19, lepiej unikać trzeciej, a jak trzy – czwartej”.

Z analiz wynika bowiem, że kolejne zakażenie przyczynia się do dodatkowych zagrożeń dla zdrowia – zarówno w ostrej fazie, czyli w ciągu pierwszych 30 dni po zakażeniu, jak i w kolejnych miesiącach (co dziś określa się jako long-Covid). A także, że ryzyko konsekwencji zdrowotnych wzrasta z każdą kolejną infekcją.

Pacjenci z reinfekcjami byli dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć i trzykrotnie bardziej na hospitalizację niż osoby bez ponownego zakażenia. Negatywne konsekwencje wystąpiły zarówno wśród nieszczepionych, jak i tych, którzy otrzymali zastrzyki przed ponownym zakażeniem. Ponadto osoby z powtarzającymi się infekcjami trzy razy częściej cierpiały na choroby serca i 1,6 razy częściej doświadczały chorób mózgu niż pacjenci, którzy zostali zakażeni wirusem tylko raz.

Autorzy badania przekonują, że uzyskane wyniki są ważne zwłaszcza przed sezonem zimowym, kiedy będziemy narażeni na większe ryzyko infekcji niż podczas innych pór roku. „Należy więc wdrożyć strategie zapobiegania lub zmniejszania ryzyka ponownego zakażenia” – apeluje dr Al-Aly. Co ma na myśli? Powrót do noszenia masek w większych skupiskach ludzi, korzystanie z wszystkich rekomendowanych dawek szczepień i pozostanie w domu, gdy pojawią się nawet delikatne objawy jakiejkolwiek infekcji górnych dróg oddechowych.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną