||| ||| Shutterstock
Zdrowie

Czynniki ryzyka udarów mózgu z wiekiem tracą moc

Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca mają większe znaczenie w przypadku ludzi młodszych. Nie oznacza to jednak, że seniorzy mogą te schorzenia bagatelizować.

Do mającego trwać 11 lat badania obserwacyjnego przystąpiło ponad 28 tys. osób, które nigdy wcześniej nie miały udaru. Na starcie przeprowadzono z nimi szczegółowe wywiady dotyczące stylu życia, skontrolowano ich stan zdrowia i sprawdzono wszystkie czynniki ryzyka sprzyjające tego typu incydentom neurologicznym – ciężar ciała, ciśnienie, poziom cukru, choroby naczyniowe, migotanie przedsionków, przerost lewej komory serca oraz palenie tytoniu. Następnie badacze obserwowali uczestników co sześć miesięcy, skrupulatnie odnotowując stwierdzone udary mózgu. Podczas całego badania doszło do 1405 takich zdarzeń. Na koniec postanowiono porównać trzy grupy wiekowe pacjentów: 45–69 lat, 60–79 lat i powyżej 74 lat.

„Odkryliśmy, że osoby z cukrzycą w najmłodszej grupie wiekowej były mniej więcej dwa razy bardziej narażone na udar niż osoby w podobnym wieku, które nie chorowały na cukrzycę. Ale w starszej grupie wiekowej to ryzyko było o 30 proc. wyższe” – wyjaśnia pierwszy autor pracy dr George Howard z University of Alabama w Birmingham School of Public Health. W przypadku nadciśnienia zauważono podobną różnicę: pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi w młodszej grupie wiekowej mieli o 80 proc. wyższe ryzyko udaru mózgu w porównaniu z osobami w podobnym wieku bez nadciśnienia, podczas gdy w starszej grupie wiekowej – o 50 proc.

„Ujawnione różnice oznaczają, że ustalenie, czy dana osoba jest narażona na wysokie ryzyko udaru, może się różnić w zależności od wieku” – twierdzi dr Howard, zaznaczając, że wyniki nie sugerują, aby zaprzestać leczenia wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy w starszym wieku. „Opanowanie nadciśnienia i utrzymywanie poziomu cukru w normie są ważne dla zachowania zdrowia. Z naszych obserwacji wynika także zalecenie, aby u osób w podeszłym wieku nie tracić z oczu innych, tych mniej oczywistych czynników sprzyjających udarom – zwłaszcza migotania przedsionków i palenia tytoniu”. (W przypadku pozostałych czynników, takich jak palenie tytoniu, migotanie przedsionków i przerost lewej komory, naukowcy nie stwierdzili związanej z wiekiem zmiany).

Zdaniem naukowców, nawet jeśli wpływ niektórych czynników ryzyka zmniejsza się wraz z wiekiem, całkowita liczba seniorów z udarem jest nadal większa, ponieważ skłonność do tych incydentów generalnie u nich wzrasta. Na przykład w młodszej grupie wiekowej udar miało 2 proc. osób z prawidłowym ciśnieniem krwi i 3,6 proc. osób z nadciśnieniem, a w starszej grupie wiekowej było to odpowiednio 6,2 proc. i 9,3 proc.

Wyniki badania opublikowano w internetowym wydaniu „Neurology”, czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną