Przekwitanie a ryzyko udaru mózgu. Przekwitanie a ryzyko udaru mózgu. Shutterstock
Zdrowie

Deficyt estrogenów naraża kobiety na większe ryzyko wystąpienia udarów mózgu

Chińscy naukowcy doszli do tego wniosku po przeanalizowaniu danych prawie 123 tys. kobiet po menopauzie.

Estrogeny odpowiadają za rozwój żeńskich cech płciowych. Lecz kobiety zawdzięczają im dużo więcej: radość z życia, ochotę na seks, gładką cerę, ochronę przed zawałami serca i osteoporozą. Do tej – wcale jeszcze nie zamkniętej – długiej listy korzyści, dodać teraz należy mniejsze narażenie na udary mózgu. Zarówno krwotoczne, które są najczęściej konsekwencją nieleczonego nadciśnienia, jak i niedokrwienne, powstające wskutek zakrzepu, który zatyka tętnice mózgowe.

Odkryli to naukowcy z Zhejiang University School of Medicine w Hangzhou w Chinach, po przeanalizowaniu danych prawie 123 tys. kobiet po menopauzie, z których na początku 9-letnich obserwacji żadna nie miała udaru. Uczestniczki odpowiadały na pytania dotyczące czynników ryzyka, które w trakcie ich dotychczasowego życia mogły mieć wpływ na większą podatność do wystąpienia tego typu incydentów: palenia, spożywania alkoholu, przewlekłych chorób. Musiały również udzielić informacji na temat liczby ciąż i poronień, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych oraz wieku, w jakim miały pierwszą miesiączkę oraz początek menopauzy.

Wszystkie te dane doprowadziły naukowców do wniosku, że u kobiet z wyższą ekspozycją na estrogen przez całe życie ryzyko udarów było mniejsze. Jak podsumowuje główny autor badania dr Peige Song: „Odkryliśmy, że wiązał się z tym wyższy poziom estrogenu ze względu na szereg czynników rozrodczych, w tym dłuższą żywotność reprodukcyjną i stosowanie terapii hormonalnej lub środków antykoncepcyjnych”.

Zdaniem naukowców odkrycia te mogą zachęcać do rozważenia nowych pomysłów na prewencję udarów. Na przykład do wykonywania badań przesiewowych nakierowanych zwłaszcza na te kobiety, które mają krótką ekspozycję na estrogen w ciągu swojego życia (u których na przykład okres między pierwszą a ostatnią miesiączką jest krótszy niż w przeciętnej populacji). „Biorąc pod uwagę dwa podstawowe typy udarów, kobiety z najdłuższym okresem życia reprodukcyjnego, wynoszącym co najmniej 36 lat, miały o 5 proc. niższe ryzyko udaru niedokrwiennego i o 13 proc. niższe ryzyko krwotoku śródmózgowego w porównaniu z tymi, u których ten czas to maksymalnie 31 lat” – zauważyli autorzy pracy. Nie wykluczyli jednak potrzeby kolejnych badań nad czynnikami biologicznymi, behawioralnymi i społecznymi, które mogą przyczyniać się do zauważonej korelacji.

Praca na ten temat ukazała się w internetowym wydaniu „Neurology”, czasopisma medycznego Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną