Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Shutterstock
Zdrowie

Wcześniakom i noworodkom ze zbyt dużą masą ciała grozi migotanie przedsionków

Naukowcy doszli do takich wniosków po analizie danych ponad 8 mln. osób z Danii, Finlandii i Szwecji. Apelują teraz o monitorowanie dorosłych z grup ryzyka.

Migotanie przedsionków to jeden z najczęstszych problemów kardiologicznych, na które narażeni jesteśmy w starszym wieku. Przedsionki serca, czyli jego górne jamy, przestają się w tej chorobie kurczyć synchronicznie, co sprzyja gromadzeniu krwi w komorach położonych poniżej. To z kolei prowadzi do tworzenia zakrzepów, które mogą wędrować przez aortę do tętnic szyjnych i trafiać do mózgu, zatykając naczynia i odcinając dopływ krwi z tlenem. Dlatego to schorzenie jest jednym z najczęstszych przyczyn udarów. Badanie opublikowane w „JAMA Pediatrics” wskazuje, jakie czynniki mogą się przyczyniać do jego pojawienia w młodym wieku.

Częstość występowania migotania przedsionków wzrasta z wiekiem – z ok. 0,5 proc. u 40-latków do 15 proc. u osób w podeszłym wieku. Choć w 2. i 3. dekadzie życia schorzenie zdarza się rzadko (zapadalność w tym okresie szacowana jest na 0,12–0,16 proc.), w ciągu ostatnich lat przybywa i takich pacjentów. Jak udało się ustalić autorom pracy, ryzyko pojawienia się choroby we wczesnej dorosłości było podwyższone: o 30 proc. wśród wcześniaków, o 55 proc. wśród dzieci, które miały przy porodzie nadmierną masę ciała (ponad 4 tys. g) oraz 71 proc. u tych, które można było zakwalifikować do obu grup jednocześnie. U dzieci, których waga podczas ciąży utrzymywała się poniżej normy, również ryzyko było większe, ale tylko do 18 roku życia – w wieku dorosłym obniżało się do poziomu przeciętnego dla całej populacji.

Autorzy pracy z kilku placówek badawczych – Karolinska Institutet i Uppsala University w Szwecji, Aarhus University w Danii, norweskiego University of Science and Technology, fińskiego Finnish Institute of Health and Welfare oraz Fudan University w Chinach – wysnuli swoje wnioski na analizach statystycznych ponad 8 mln porodów z trzech krajów: Danii (w latach 1978–2016), Finlandii (1987–2014) i Szwecji (1973–2014). Były one opisane w medycznych rejestrach urodzeń, które następnie uzupełniono danymi z rejestrów kardiologicznych, skąd pozyskano informacje o późniejszych incydentach migotania przedsionków i przyczynach zgonów do 2021 r. Co więcej, dane konkretnych chorych porównano z ich rodzeństwem. Ponieważ jednaks badanie miało charakter obserwacyjny, nie poszukiwano w nich konkretnych przyczyn zjawiska – to zadanie pozostawiono do wykonania dla innych zespołów badawczych.

„Migotanie przedsionków w młodym wieku wiąże się z dużym obciążeniem społeczno-ekonomicznym dla osób dotkniętych chorobą i musimy dowiedzieć się więcej o jej przyczynach” – zaznacza pierwszy autor pracy, dr Fen Yang z Karolinska Institutet. I dodaje: „Nasze odkrycia uwypuklają jednak potrzebę pilnego monitorowania i profilaktyki u osób z podwyższonym ryzykiem”.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną