Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Odchudzanie: nie dla kobiet 60+

Plemniki źle się czują w otyłym ciele
Zdrowie

Plemniki źle się czują w otyłym ciele

Zbyt duża waga jest jedną z przyczyn niepłodności mężczyzn – potwierdzili naukowcy. Żeby mieć nasienie lepszej jakości, trzeba schudnąć.

Jak żyć dłużej? Badacze z University of California w San Diego mają konkretną radę dla seniorek: utrzymujcie swoją wagę na stałym poziomie.

Jeśli kobieta w wieku ponad 60 lat się nie odchudza, jej szanse na osiągnięcie długowieczności są od 1,2 do 2 razy większe w porównaniu z kobietami, które po przekroczeniu tego wieku zredukowały swoją wagę. To wniosek naukowców z zespołu prof. Alladina H. Shadyaba z Herbert Wertheim School of Public Health and Human Longevity Science. Przeanalizowali oni dane 54 437 pacjentek, które zapisały się do Women's Health Initiative (innego badania, związanego z przyczynowością chorób przewlekłych wśród kobiet po menopauzie). Okazało się, że uczestniczki, które straciły co najmniej 5 proc. masy ciała, rzadziej osiągały długowieczność w porównaniu z tymi, których waga była stabilna. Te zaś, które nieumyślnie straciły na wadze, miały o 51 proc. mniejsze szanse na dożycie 90 lat.

Jeśli starzejące się kobiety zaczynają ważyć mniej, mimo że nie próbowały chudnąć, może to być znak ostrzegawczy pogarszającego się stanu zdrowia i zapowiedź przedwczesnej śmierci – informuje prof. Shadyaba. W tym akurat nie ma nic zaskakującego, bo niewyjaśniona utrata masy ciała niezależnie od wieku jest najczęściej negatywnym sygnałem np. nierzadko skracających życie chorób nowotworowych. Badanie Amerykanów wskazuje jednak na to, że ogólne zalecenia mówiące o tym, że zdrowiej być chudszym, niekoniecznie należy adresować do kobiet starszego pokolenia. Nie wolno redukować tkanki tłuszczowej do zera, gdyż pełni ona ważną funkcję: jest magazynem energii, reguluje poziom insuliny, ułatwia termoregulację, a także – co nie bez znaczenia u osób starszych, którym zdarzają się upadki – amortyzuje urazy.

Pacjentki z dużą nadwagą, zwłaszcza ze skrajną otyłością, powinny słuchać porad medycznych, jeśli zaleca im się umiarkowaną utratę wagi w celu poprawy ich zdrowia i jakości życia – podsumowuje prof. Shadyaba. – Ale zalecenia, by każdy na starość miał być chudy, wcale nie przyczyniają się do długowieczności.

Artykuł na ten temat opublikowano w internetowym wydaniu „Journal of Gerontology”.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną