Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Samotność zwiększa ryzyko zachorowania na Parkinsona? Badacze uważają, że tak

Do takiego wniosku doprowadziły 15-letnie obserwacje ponad 491 tys. Brytyjczyków. Konieczne są jednak dalsze badania.

Samotność definiuje się jako subiektywne przygnębiające uczucie, które wynika z braku relacji społecznych. Jak wielokrotnie wykazały wcześniejsze badania, osoby nią dotknięte nie tylko odczuwają ją w sposób emocjonalny (co często prowadzi je do wyniszczającej depresji), lecz także doświadczają chorób, wynikających z niezdrowego stylu życia i mniejszej dbałości o własne zdrowie. Okazuje się bowiem, że gorzej się odżywiają, unikają aktywności fizycznej, rzadziej wykonują badania profilaktyczne i mniej regularnie odwiedzają lekarzy. Zgromadzono też sporo dowodów świadczących o tym, że samotność zwiększa ryzyko demencji. Niewiele można było jednak do tej pory powiedzieć o jej szkodliwym wpływie na rozwój choroby Parkinsona – drugiego pod względem rozpowszechnienia neurodegeneracyjnego schorzenia mózgu. Naukowcom z Florida State University College of Medicine w Tallahassee udało się wypełnić tę lukę.

W czasopiśmie „JAMA Neurology” przedstawili wyniki pracy, która podsumowuje 15-letnie obserwacje liczącej ponad 491 tys. osób kohorty populacyjnej z Wlk. Brytanii pod kątem wpływu samotności na częstość parkinsonizmu. Okazała się ona niezależnym od depresji i podłoża genetycznego czynnikiem podwyższającym jego ryzyko.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Loneliness and Risk of Parkinson Disease

Autorzy przyznali, że przystępując do badań nie byli pewni, jaki może być związek łączący poczucie osamotnienia z procesami biologicznymi, które wywołują zaburzenia ruchowe w chorobie Parkinsona (te wynikają z agregacji białek α-synukleiny i zniszczenia istoty czarnej w ośrodkowym układzie nerwowym, wskutek czego dochodzi do spadku poziomu dopaminy odpowiedzialnej za motorykę ciała). Niestety, nie piszą jasno, w jaki sposób stan emocjonalnego osamotnienia miałby destrukcyjnie wpływać na te elementy. Sugerują jednak, że przyczyną wykrytej korelacji może być zmniejszenie odporności ustroju na procesy neurodegeneracyjne. Ich zdaniem zjawisko to wymaga jednak dalszych, dużo bardziej pogłębionych badań.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną