Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Ludzka insulina źle znosi wysoką temperaturę? Okazuje się, że nie.

To dobra informacja dla osób chorych na cukrzycę, które podróżują lub przebywają w regionach, gdzie nie mogą jej zapewnić stabilnego chłodzenia.

Cochrane jest międzynarodową siecią placówek i osób zaangażowanych w opiekę zdrowotną. Jej członkowie systematyczne dokonują przeglądów badań naukowych, w których ocenia się skuteczność różnych interwencji w opiece zdrowotnej. W najnowszym zajęto się problemem przechowywania preparatów insuliny – hormonu, który przyjmują miliony chorych na cukrzycę. Jedni wstrzykują ją sobie 1–2 razy dziennie, inni kilkakrotnie częściej, zwykle przed każdym posiłkiem. Dlatego muszą mieć spory zapas w domu, a także w dłuższej podróży. Zgodnie z wytycznymi insulinę we wstrzykiwaczu (tzw. penie) wolno przechowywać w temperaturze pokojowej, jednak nie dłużej niż miesiąc. Insulina rezerwowa powinna zaś znajdować się w drzwiach lodówki, gdzie jest optymalna dla niej temperatura 2–8 st. C lub w opakowaniu chłodzącym.

Zespół pod kierunkiem Bernda Richtera z Wydziału Medycznego Heinrich-Heine-University w Düsseldorfie przeprowadził kompleksową ocenę 17 badań stabilności insuliny w różnych warunkach jej przechowywania. Analizie poddano otwarte fiolki oraz wkłady do penów i ampułkostrzykawki. Wszystkie wykazywały tę samą wysoką jakość w temperaturach od 4 st. C do 37 st. C, bez klinicznie istotnej utraty skuteczności. Konkretnie: stwierdzono, że wbrew dotychczasowym zaleceniom dopuszczalne jest przechowywanie nieotwartych fiolek i wkładów z różnymi rodzajami insuliny ludzkiej w temperaturze do 25 st. C przez maksymalnie pół roku oraz do 37 st. C przez maksymalnie dwa miesiące. W jednym z badań nie wykazano utraty aktywności insuliny podczas przechowywania jej w temperaturze otoczenia oscylującej między 25 st. C a 37 st. C przez okres do trzech miesięcy.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Thermal stability and storage of human insulin

„Nasze wyniki daję nowe możliwości osobom żyjących w trudnych warunkach, w których nie ma stałego dostępu do elektryczności, a posiadanie lodówki jest luksusem” –

komentuje prof. Richter. Ma na myśli mieszkańców najbiedniejszych krajów świata, którzy jednocześnie żyją w najgorętszej strefie klimatycznej. To również dobra wiadomość dla chorych, których życie zostało zakłócone przez konflikty wojenne lub klęski żywiołowe.

W skrócie

Nazwa sieci upamiętnia prof. Archibalda Cochrane’a, brytyjskiego epidemiologa, który w latach 70. XX w. zwrócił uwagę na potrzebę stosowania w praktyce medycznej najlepszych jakościowo badań naukowych.

Autorzy pracy nie zasugerowali, by wyjmować ją z lodówek tam, gdzie są one dostępne ani by przechowywać ją wyłącznie w szafkach. Zwracają natomiast uwagę, że w miejscach, gdzie nie można sobie pozwolić na utrzymanie temperatury w zakresach 2–8 st. C, rezerwa insuliny nadal nie straci biologicznej stabilności i zachowa dobrą jakość, jeśli zostanie umieszczona np. w glinianych garnkach.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną