W ciągu zaledwie jednej nocy rudawka żałobna potrafi pokonać ponad 50 km. W ciągu zaledwie jednej nocy rudawka żałobna potrafi pokonać ponad 50 km. Shutterstock
Środowisko

Wojaże nietoperzy

Niebo dla nietoperzy otworzyły kluczowe geny
Środowisko

Niebo dla nietoperzy otworzyły kluczowe geny

Paleontolodzy nie odkryli jeszcze „brakującego ogniwa” – przejściowych skamieniałości z czasów powstawania pierwszych w pełni fruwających nietoperzy. Jednak rozwój embrionalny współczesnych nietoperzy zawiera wskazówki dotyczące tych zasadniczych przemian.

Największe nietoperze zamieszkujące Australię przemierzają tysiące kilometrów rocznie w poszukiwaniu pokarmu.

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Nietoperze z rodziny rudawkowatych (rudawki) żywią się nektarem, kwiatami i owocami, a rozpiętość skrzydeł największych osobników sięga 1,7 m. W ciągu dnia rudawki odpoczywają w stadach, zwisając z gałęzi głową w dół, natomiast noce spędzają na poszukiwaniu pożywienia.

Do tej pory uważano, że ograniczają się jedynie do najbliższej ich gniazda okolicy. Okazuje się jednak, iż pod względem pokonywanych dystansów są prawdziwymi rekordzistami – biją na głowę dotychczasowych czempionów wśród lądowych ssaków, czyli antylopy gnu, pokonujące w trakcie jednej podróży niemal 3 tys. km. Rudawki bowiem w ciągu roku pokonują dystans aż 6 tys. kilometrów. W trakcie podróży osiedlają się krótko na ponad 700 przystankach.

Długodystansowe wędrówki nietoperzy pomagają w rozprzestrzenianiu się pyłku i nasion roślin, zwiększając zasięg ich występowania, ale z drugiej strony utrudniają skuteczną ochronę gatunku (podlegającą jurysdykcji władz lokalnych). Ssaki te są bowiem obiektem polowań (w celach konsumpcyjnych, medycznych i dla sportu), przez co ich liczba stale maleje.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 10/2020 (1030) z dnia 01.10.2020; Sygnały; s. 5

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną