materiały prasowe
Opinie

Przesłuchać policjanta

Katarzyna Puzyńska, pisarka i psycholożka, profesjonalnie podeszła do tematu. Zazwyczaj to policjanci przesłuchują podejrzanych i wyciągają z nich rozmaite fakty. Tym razem to oni zostali „przesłuchani”, dzięki czemu dowiadujemy się, jak naprawdę wygląda ich praca. Swoje sekrety zdradzili funkcjonariusze operacyjni, dochodzeniowcy, technik kryminalistyki, medyk sądowy i psycholog policyjny. Nie jest im lekko, zwłaszcza kobietom. Mają kontakt ze sprawcami brutalnych morderstw, pedofilami, samobójcami, handlarzami narkotyków, cuchnącymi zwłokami w znacznym stopniu rozkładu oraz dużymi grupami chuliganów. Muszą stawiać się w zarobaczone, ponure miejsca. Nic dziwnego więc, że stres zmienia ich życie. Do tego borykają się z brakami kadrowymi, biurokracją czy niedoborami sprzętu, w tym zwykłych telefonów komórkowych lub długopisów. Też są ludźmi mającymi swoje emocje, o czym niektórzy zapominają. Muszą patrzeć, jak okrutni są niektórzy przestępcy wobec własnej rodziny, jak matki tracą swoje dzieci. O takich zdarzeniach niełatwo zapomnieć. Część radzi sobie świetnie, inni odliczają dni do emerytury. Nie da się ukryć, że do takiej pracy trzeba mieć szczególe predyspozycje psychiczne.

Rozmówcy Puzyńskiej szczerze opowiadają o tym, co w swojej służbie kochają, a czego nienawidzą. Bez upiększania i koloryzowania. Poznajemy mnóstwo niesamowitych historii, chociaż tutaj odczuwam pewien niedosyt. Brakowało mi dokończenia niektórych wątków. Jak się te sprawy skończyły? Co było potem?

Katarzyna Puzyńska, Policjanci bez munduru. Poważne przestępstwa, brutalne zbrodnie to ich codzienność, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019

Wiedza i Życie 9/2019 (1017) z dnia 01.09.2019; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną