Środowisko

Pustynia pełna wody

Pod wschodnią częścią Sahary znajdują się gigantyczne ilości wody – jest jej tyle, ile w siedmiu Bałtykach.

Sahara to największa pustynia świata. Zajmuje 9 mln km2, jest więc dwa razy większa od Unii Europejskiej. We wschodniej jej połowie naukowcy znaleźli wielkie ilości słodkiej wody. Rozległy zbiornik zajmuje większość terytorium Egiptu, Sudanu, Libii i Czadu. Nie zobaczymy go jednak na powierzchni, ponieważ ukryty jest kilkaset metrów pod nią. Naukowcy właśnie oszacowali jego pojemność – wynosi ona ok. 150 tys. km3. To ponad siedem razy więcej, niż wynosi objętość Morza Bałtyckiego.

Badacze sprawdzili też, ile lat ma ta woda (dokonali tego, datując jej próbki metodą radioaktywnego izotopu chloru 36Cl). Okazało się, że ponad 100 tys. i jest reliktem ostatniej epoki lodowcowej, kiedy to znaczną część północnej Afryki okresowo porastała sawanna. Tak było jeszcze 5–6 tys. lat temu. Dopiero potem klimat stał się znacznie suchszy, a piasek wygnał ludzi do oaz i doliny Nilu.

Co ważne, woda z tego prastarego i rozległego poziomu wodonośnego łatwo przedostaje się do wyższych warstw skalnych, gromadząc się względnie płytko pod powierzchnią gruntu, skąd łatwo jest ją pozyskać. To zasługa licznych uskoków tektonicznych – woda wykorzystuje szczeliny skalne do wędrówki w górę. Wygląda na to, że Egipt, Sudan, a także Czad i Libia nie muszą się martwić o wodę. Mają jej tyle, że mogą z tych zapasów korzystać praktycznie w nieskończoność. Na razie jedynym krajem, który to robi, jest Libia. Wyniki badań ukazały się w czerwcu w „Earth and Planetary Science Letters”.

Wiedza i Życie 8/2019 (1016) z dnia 01.08.2019; Sygnały; s. 12
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną