Posągi porzucone podczas transportu z kamieniołomu w wulkanie Rano Raraku. Posągi porzucone podczas transportu z kamieniołomu w wulkanie Rano Raraku. abriendomundo / Shutterstock
Środowisko

Posągi na straży wody

Słynne kamienne budowle wzniesione przez dawnych mieszkańców Wyspy Wielkanocnej wskazywały, gdzie płynie woda.

Wyspa Wielkanocna, zagubiona na południowym Pacyfiku, to jedno z najbardziej odizolowanych miejsc na świecie. Od najbliższego zamieszkanego skrawka lądu – wyspy Pitcairn – dzielą ją 2 tys. km. Najbliższy kontynent – Ameryka Południowa – znajduje się w odległości 3,5 tys. km. Prawdopodobnie około tysiąca lat temu na tę wulkaniczną wyspę dotarli polinezyjscy żeglarze. Skolonizowali ten skrawek lądu o powierzchni 160 km2 (pół Krakowa) i nadali mu nazwę Rapa Nui. Ich cywilizacja przeminęła – ostateczny cios zadali jej w XIX w. chilijscy łowcy niewolników – ale pozostało po niej prawie tysiąc monumentalnych posągów zwanych moai, często stojących w szeregu na kamiennych platformach zwanych ahu.

Wielu ludzi, w tym liczni naukowcy, próbowało rozgryźć zagadkę posągów. Ciekawy trop wskazują autorzy najnowszych badań, opublikowanych w styczniu br. w czasopiśmie „PLoS One”. Hydrolog Robert DiNapoli z University of Oregon i jego współpracownicy pojechali kilkukrotnie na Rapa Nui, aby sporządzić mapę źródeł wody pitnej na wyspie. Jedną z jej słabości jest brak jakichkolwiek rzek i strumieni. Choć naukowcy nie skończyli jeszcze swojego projektu, odkryli pewną intrygującą prawidłowość: zawsze w pobliżu źródła wody pitnej natrafiali na grupę kamiennych postaci wyglądających niczym groźni strażnicy strategicznego dobra naturalnego wyspy. „Są to często niewielkie wysięki i wycieki skalne, pojawiające się jedynie podczas odpływu tuż nad powierzchnią oceanu. Zapewne posągi bogów i dawnych wodzów wskazywały mieszkańcom lokalizację tych miejsc i zarazem sprawowały nad nimi opiekę” – uważa DiNapoli.

Wiedza i Życie 3/2019 (1011) z dnia 01.03.2019; Sygnały; s. 13
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną