Jądro ciemności

Jądro ciemności

materiały prasowe

Douglas Preston jest pisarzem, autorem technothrillerów i horrorów, ale bywa też podróżnikiem i odkrywcą. Kiedy czytałem relację z jego najważniejszej wyprawy, czyli „Zaginione miasto boga małp”, próbowałem przyłapać autora na jakichś niedorzecznościach, nadmiarze użytych środków wyrazu. Nic z tego – rzecz napisana jest językiem precyzyjnym, odległym od efekciarstwa, co nie oznacza bynajmniej, że nie jest efektowna.

Organizatorem wyprawy do lasów Mosquitii w Hondurasie był znany odkrywca Steve Elkins. Celem ekspedycji miało być potwierdzenie istnienia legendarnego prekolumbijskiego miasta boga małp – miejsca od stuleci poszukiwanego, a jednocześnie okrytego złą sławą. Uczestnicy wyprawy dysponowali dość kosztowną technologią laserowego skanowania dżungli za pomocą tzw. lidarów, używanych przez NASA w misjach kosmicznych.

Badacze zagłębiają się w dżunglę uchodzącą za najniebezpieczniejszy i najmniej poznany skrawek naszej planety – grożą im przeróżne niebezpieczeństwa: od śmiertelnie jadowitych węży poprzez tropikalne choroby po zawirowania natury politycznej w niestabilnej rzeczywistości Hondurasu (nie można też zapomnieć o kartelach narkotykowych, tworzących tam osobne państewka). Podróż przypomina momentami senny koszmar, zagł?bianie si? wębianie się w Conradowskim jądrze ciemności.

Wyprawa kończy się sukcesem – istnienie legendarnego miasta zostaje potwierdzone, co stanowi jedno z największych osiągnięć archeologicznych XXI w. Ale sukces ów ma również gorzki posmak – Preston nie tylko relacjonuje wyprawę, ale także snuje refleksje natury ekologicznej, historycznej, a nawet historiozoficznej. Zastanawiające jest, jak niewiele śladów pozostawia po sobie najwspanialsza nawet kultura. Czy Nowy Jork, Moskwę, Warszawę również zasłoni kiedyś dżungla zapomnienia?

Douglas Preston, Zaginione miasto boga małp, przeł. Dariusz Żukowski, Agora, Warszawa 2018

Wiedza i Życie 8/2018 (1004) z dnia 01.08.2018; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną