Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Sierpień. Niebieskie łzy

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Coraz dłuższe i chłodniejsze noce wieszczą nadchodzącą jesień. Na początku sierpnia Słońce wschodzi o 4:57, by zajść o 20:27, pod koniec miesiąca obie te pory przesuwają się ku 5:46 i 19:26. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem maleje w sierpniu z 55,7° do 46,3°. Jeśli pogoda dopisze, dłuższe noce możemy wykorzystać na obserwacje nieba. Jego główną atrakcją będą oczywiście Perseidy, zwane też łzami świętego Wawrzyńca. Maksimum roju przewidywane jest na noce z 11 na 12 i 13 sierpnia. Wybierzmy się więc na polowanie na spadające gwiazdy! Najlepiej nastawić się na późnowieczorne lub wręcz przebiegające po północy obserwacje, gdyż radiant roju znajdujący się w gwiazdozbiorze Perseusz wschodzi w drugiej połowie nocy. Jednak i wcześniej możemy zobaczyć sporo spadających gwiazd, wybiegających zwłaszcza z północno- -wschodniej części nieba. Przy dobrych warunkach należy się spodziewać obserwacji ok. 60 meteorów w ciągu godziny. Jeśli pogoda nie dopisze, na obserwacje można się też wybrać innej nocy, Perseidy promieniują bowiem od 17 lipca do 24 sierpnia. A jeżeli Perseidy nas zawiodą, wybierzmy się na obserwacje gwiazdozbiorów: unoszących się jeszcze wysoko Lutni, Herkulesa i Orła oraz wschodzącego Pegaza.

Wędrówki planet

Merkurego (–0,6m) możemy poszukać pod koniec miesiąca tuż przed wschodem Słońca. Wenus (–4,3m) jest teraz Gwiazdą Wieczorną, widoczną tuż po zachodzie słońca w konstelacji Panny. Marsa (–2,8m) obejrzymy od późnego wieczora do wczesnego ranka w gwiazdozbiorze Koziorożca, a później Strzelca. Jowisza (–1,9m) możemy obserwować wieczorem w konstelacji Wagi. Saturn (0,3m) jest widoczny wieczorem w Strzelcu. Urana (5,8m) możemy podziwiać po północy na tle Barana. Neptuna (7,8m) odnajdziemy w drugiej połowie nocy w konstelacji Wodnika. Pluton (14,2m) jest widoczny do wczesnego ranka w Strzelcu. Ceres (8,8m) zobaczymy wieczorem w konstelacji Lwa.

Śladem Księżyca i planet

Już 14 sierpnia tuż po zachodzie Słońca zobaczymy wąski sierp Księżyca w pobliżu Wenus w Pannie. 17 sierpnia wieczorem podziwiajmy Srebrny Glob tuż obok Jowisza w Wadze. 21 sierpnia nasz satelita odwiedzi Saturna w Strzelcu. Nieopodal odnajdziemy też Marsa.

Wiedza i Życie 8/2018 (1004) z dnia 01.08.2018; Głowa do góry; s. 79
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną