Listy czytelników
Szanowna Redakcjo!
Właśnie przeczytałem bardzo ciekawy artykuł „Sztuczna atmosfera” z nr 6/2024, w którym autorka napisała, że „obrót wokół własnej osi zajmuje Marsowi 24 godz. i 39 s”. Coś mi się nie zgadzało, dlatego sprawdziłem te dane w internecie, gdzie jest napisane, że doba na Marsie trwa 24 godz. 39 min i 25 s, więc jest to pewna niedokładność. Przypuszczam, że to pomyłka sekund z minutami.
Z poważaniem
mgr Wojciech Filip
Szanowny Czytelniku, ma Pan rację. Zgubiłam fragment informacji.
Justyna Jońca
Dzień dobry!
Interesujący artykuł w numerze 7/2024 z drobnym błędem w akapicie poświęconym kompresji strumienia wideo. Jedna sekunda obrazu 4K@32 fps i kodowanie 24 b (8:8:8) to bynajmniej nie jest 8 GB (gigabajtów), tylko trochę mniej. A konkretnie 8 razy mniej. Strumień wideo oprócz informacji o kolorze zawiera też informacje o poziomie jasności (luminancji) piksela. Dla 24-bitowego RGB jest to typowo 8 b (bitów), co łącznie daje 32 b (bity) na piksel. Taki standard jest oznaczany jako 8:8:8:8. Zatem: 3840 × 2160 × 32 b × 32 fps = 8493456600 b (bitów,) czyli ~8 Gb (gigabitów). W bajtach będzie to 8 razy mniej, czyli 1061683200 B (bajtów), ~1 GB (gigabajta). Pozdrowienia dla korekty – nie zakładam, aby autor (który ewidentnie wie, o czym pisze) popełnił taki gruby błąd.
Czytelnik
Szanowny Czytelniku!
Ma Pan rację, to błąd, tyle że mój, bo pomyliłem bity z bajtami. Po 30 latach pracy jako inżynier informatyk nie powinno mi się coś takiego zdarzać – a jednak! Nie strzelajcie do korekty.
Jakub Chabik
Dzień dobry!
W artykule „Obce zaćmienia” opublikowanym w numerze 7/2024 znalazło się zdanie: „Gdy nasz satelita zostanie zasłonięty cieniem Ziemi – czyli znajdzie się całkowicie lub częściowo w tzw. stożku cienia Ziemi – całkiem lub w dużej części zniknie nam z oczu (nawet gdy jest w pełni)”. I tu pojawia się pytanie – czy jest możliwe zaćmienie Księżyca, który akurat nie jest w pełni? Jeśli znajduje się w jednej linii z Ziemią i Słońcem (i Ziemia jest pośrodku), to jest zwrócony oświetloną stroną w kierunku Ziemi. Więc nie ma opcji, by nie był oświetlony w całości (poza momentem samego zaćmienia). Tak samo w przypadku zaćmienia Słońca zasłaniający je Księżyc zawsze będzie w nowiu.
Szymon Knitter
Szanowny Czytelniku!
Zgadza się, zaćmienie Księżyca występuje wyłącznie wtedy, gdy osiąga on fazę pełni.
Przemek Berg
***
Zapraszamy do pisania listów na adres wiedzaizycie@wiz.pl