Łożysko po porodzie Łożysko po porodzie Getty Images
Człowiek

Intruz w naszym ciele

Genetyka łożyska źródłem pomysłów na leki przeciwko nowotworom.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


W celu zdobycia substancji odżywczych dla rozwijającego się płodu, łożysko „wrasta” w macicę – dokonuje „inwazji” podobnie jak rozwijający się nowotwór. W nowym badaniu, opisanym w „Proceedings of the National Academy of Sciences USA” (2022), naukowcy zidentyfikowali geny, które pomagają w regulacji wrastania łożyska i mogą być źródłem wskazówek przy tworzeniu leków przeciwko nowotworom.

Badacze wiedzieli, że stopień wrastania łożyska jest różny u różnych gatunków. U niektórych, m.in. u ludzi i małp, komórki łożyska stosunkowo łatwo wciskają się głęboko w ścianę macicy. Jednak u zwierząt takich, jak bydło domowe i konie, macica się opiera. Ta zdolność może chronić układ odpornościowy matki i ograniczać uszkodzenia macicy podczas porodu.

W roku 2019 biolodzy komórki Günter Wagner z Yale University oraz Kshitiz z University of Connecticut Health odkryli, że ten opór komórek nie dotyczy jedynie macicy. Zaobserwowali oni bezpośrednią korelację pomiędzy tym, jak głęboko u danego gatunku wrasta łożysko, a tempem, w jakim nowotwory rozprzestrzeniają się poza swoje pierwotne ognisko w organizmie. Gatunki ze znacznie zagłębionym łożyskiem charakteryzowały wyższe wskaźniki przerzutów nowotworowych. Materiał komórkowy, łączący tkanki i narządy u tych gatunków, wykazywał mniejszy opór względem inwazji zarówno łożyska, jak i guzów. Pozostawało pytanie, dlaczego.

Na potrzeby nowego badania Kshitiz, Wagner i ich współpracownicy przebadali dziewięć gatunków ssaków pod kątem różnic w produkcji białek, które mogłyby wyjaśniać, dlaczego tkanki niektórych gatunków silniej opierają się inwazji. Zespół zidentyfikował dwa białka, których nadmierna produkcja powodowała, że tkanki były bardziej podatne na wnikanie komórek – zarówno komórek łożyska, jak i nowotworu. Kiedy usunięto geny odpowiadające za produkcję tych białek, komórki skuteczniej blokowały atak.

„Mutacja, która pomaga macicy utrzymać z dala łożysko, mogłaby [także wpływać] na biologię raka, na przykład raka skóry” – mówi Wagner.

Sam Behjati, biolog nowotworów z Wellcome Sanger Institute, który nie brał udziału w tym badaniu, uważa, że te wyniki wskazują na nowe metody wpływania na wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów. „To ekstremalne, porównawcze badanie biologiczne” – mówi. Naukowcy wiedzą bardzo dużo na temat zjawisk molekularnych niezbędnych dla implantacji i „byłoby dobrze wykorzystać to farmakologiczne myślenie w odniesieniu do przerzutów”.

Amy Boddy, onkolog porównawcza z University of California w Santa Barbara, która również nie brała udziału w tym badaniu, ostrzega, że ten swoisty proces inwazji prawdopodobnie nie ujawnia pełnego obrazu. Jest wiele przyczyn i czynników wpływających na rozwój nowotworów. „Wszystko, co wielokomórkowe, jest podatne na nowotwory – mówi Boddy. – Dopiero zaczynamy zgłębiać te mechanizmy”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 7.2022 (300371) z dnia 01.07.2022; Skaner; s. 14