Surgical amputation of a limb 31,000 years ago in Borneo/Science / Archiwum
Człowiek

Ludzie paleolitu byli sprawnymi chirurgami

Ślady amputacji wykonanej 31 tys. lat temu znaleźli badacze na Borneo. Dowodzą one, że nasi dawni przodkowie mieli znacznie większa wiedzę medyczną, niż się do tej pory wydawało.

Jeśli człowiek miał zmiażdżoną stopę, albo stracił ją np. na skutek ataku drapieżnika, antropolodzy widzą to w kościach. Uszkodzenia są nieregularnie, podobnie jak ślady gojenia. Z tym że tych drugich może nie być, bo tak groźny wypadek często prowadził do śmierci z wykrwawienia lub w wyniku infekcji. Dlatego, gdy w 2020 r. naukowcy znaleźli w jaskini Liang Tebo w prowincji Wschodni Kalimantan pochówek młodej osoby żyjącej 31 tys. lat temu, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Na jej kościach widać było precyzyjne cięcie, do którego użyto ostrego narzędzia z kamienia lub muszli oraz ślady zagojenia rany. Usunięte zostały dolne części kości piszczelowej i strzałkowej.

a: lewa i prawa noga z obręczą miedniczną – brak dystalnej jednej trzeciej lewego podudzia, b: lewa kość piszczelowa i strzałkowa ukazujące powierzchnię amputacji, atrofię i martwicę, c: RTG lewej kości piszczelowej i strzałkowej, d–f: gojenie po amputacji (obrazy wykonane przy użyciu cyfrowego mikroskopu Olympus DSX1000)Surgical amputation of a limb 31,000 years ago in Borneo/Science/Archiwuma: lewa i prawa noga z obręczą miedniczną – brak dystalnej jednej trzeciej lewego podudzia, b: lewa kość piszczelowa i strzałkowa ukazujące powierzchnię amputacji, atrofię i martwicę, c: RTG lewej kości piszczelowej i strzałkowej, d–f: gojenie po amputacji (obrazy wykonane przy użyciu cyfrowego mikroskopu Olympus DSX1000)

Do wypadku, w wyniku którego trzeba było przeprowadzić amputację doszło, kiedy zmarła osoba była dzieckiem. Z zaleczonym kikutem żyła – choć zdany na pomoc współziomków – jeszcze 9 lat. Jak wynika z publikacji w „Nature” jego grób był oznaczony trzema kamieniami – umieszczono je nad głową i nad każdym z ramion. Fakt, że pochowano go w zabezpieczonym grobie świadczy o tym, że albo był ważną osobą, albo po prostu był bardzo kochany.

Chirurgia znana w paleolicie

To najstarszy dowód na istnienie zaawansowanej chirurgii. Kolejny znany i udany zabieg amputacji jest aż 24 tys. lat młodszy i pochodzi z Francji, gdzie 7 tys. lat temu mężczyźnie usunięto całe ramię. Mimo to są przesłanki, które dowodzą, że w paleolicie wykonywano operacje chirurgiczne. Przykładem jest obcinanie paliczków dystalnych lub całych palców u rąk, o czym świadczą m.in. odbicia bezpalcych dłoni na ścianach jaskiń, z których najstarsze datowane są na 20–25 tys. lat. Były różne ich interpretacje, ale z badań etnograficznych wynika, że na świecie wiele ludów praktykowało rytualne obcinanie palców, które potem przechowywano jako relikwie-amulety.

Archeologia też ma na to dowody. W jaskini Murzak-Koba na Krymie znaleziono datowany na 15–13 tys. lat pochówek chłopaka i dziewczyny z obciętymi paliczkami dystalnymi małych palców u obydwu dłoni. A o tym, że taki zabieg mógł być znany już 30 tys. lat temu świadczy znalezisko prof. Pawła Valde-Nowak w jaskini Obłazowej koło Nowego Targu: w kręgu głazów o charakterze kultowym wśród narzędzi, muszli, kłów lisa polarnego i bumerangu z ciosu mamuta znajdowały się paliczki dystalne lewej dłoni kciuka i małego palca. Ale obcięcie paliczka czy nawet całego kciuka nie da się porównać do amputacji stopy czy trepanacji czaszki.

Wiedza medyczna jawna dla łowców-zbieraczy

Fakt, że zabiegi chirurgiczne zaczęły być częściej wykonywane w neolicie sprawił, że umocnił się pogląd jakoby rozwój chirurgii i medycyny miał związek z pojawieniem się rolnictwa. Po pierwsze dlatego, że wraz z nim pojawiły się nowe problemy zdrowotne związane z uprawą roli, a po drugie doszło do znacznego zwiększenia populacji, a życie w większych grupach umożliwiło specjalistom stały dostęp do pacjentów.

Odkrycie dowodów na najstarszą, udaną amputację na Borneo przeczy temu założeniu. Dowodzi, że zamieszkujący jaskinie łowcy-zbieracze dysponowali niebagatelną wiedzą medyczną, znajomością ludzkiej anatomii, roślin leczniczych i uśmierzających ból oraz technikami chirurgicznymi. Zabieg był wykonany tak profesjonalnie, że pradziejowy chirurg musiał mieć lata doświadczeń i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Czy był to odosobniony przypadek czy stała praktyka? Tego nie można jeszcze stwierdzić.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną