Huńskie wędzidło z grobu księcia w Grossörne w Turyngii. Huńskie wędzidło z grobu księcia w Grossörne w Turyngii. ÁDÁM VÁGO / pulsar
Człowiek

Uwodziciele ze Wschodu, czyli kim byli Hunowie i Awarowie

Hunowie: ile odziedziczyli po wschodnioazjatyckich elitach
Człowiek

Hunowie: ile odziedziczyli po wschodnioazjatyckich elitach

Pojawili się w Europie w latach 70. IV w. i założyli bardzo wpływowe, choć krótkotrwałe imperium. Naukowcy od lat spierają się, czy wywodzili się z koczowniczego ludu Xiongnu, którego państwo w Azji Środkowej upadło ok. roku 100.

Awarowie w alkowie, czyli zachować jak najczystszą stepową krew
Człowiek

Awarowie w alkowie, czyli zachować jak najczystszą stepową krew

Badacze długo zastanawiali się, w jakie związki romantyczne wchodzili przedstawiciele tego azjatyckiego ludu, który przywędrował do Kotliny Panońskiej. Badania genetyczne rozwiązały tę zagadkę.

Twarz cesarza Wu, czyli w Chinach archeologia to sprawa polityczna
Człowiek

Twarz cesarza Wu, czyli w Chinach archeologia to sprawa polityczna

Władzom Państwa Środka bardzo zależy na udowodnieniu, że na ich terenie zawsze mieszkali etniczni Azjaci. Jedno nowe odkrycie potwierdza tę tezę. Drugie sobie do niej dopasowali.

Pochodzenie i szlaki wędrówek tych legendarnych ludów do niedawna pozostawały zagadką. Dziś wiemy, że pierwsi stepową krew chętnie mieszali z miejscową. Drudzy nie chcieli jej rozcieńczać.

Przybyli ze wschodu. W Europie pojawili się z przytupem końskich kopyt. Najpierw na stepach nadczarnomorskich ok. 370 r. doprowadzili do upadku gockiego królestwa Hermanaryka i ucieczki jego ludzi do Cesarstwa Rzymskiego. Później wzięli pod kontrolę plemiona germańskie Ostrogotów i Gepidów, które przyszły z północy i przez 200 lat mieszkały na terenie dzisiejszych Węgier i Rumunii. Stworzone tam przez nich z końcem IV w. imperium było konfederacją plemion związanych umową z dworem huńskich wodzów – dlatego nawet słynny Attyla, zwany przez chrześcijan „biczem bożym”, nie był jednowładcą.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >