||| ||| Shutterstock
Człowiek

Czy dieta śródziemnomorska chroni przed demencją?

Najnowsze badanie przynosi optymistyczną odpowiedź na to pytanie. Należy jednak podchodzić do niego mocno sceptycznie.

Dieta śródziemnomorska (dużo zbóż, warzyw, owoców, ryb i oliwy z oliwek) zmniejsza ryzyko demencji aż o 23 proc.! Na taką pokrzepiającą wiadomość – pochodzącą z najnowszych badań brytyjskich naukowców – będzie można zapewne w tych dniach trafić w mediach, szczególnie internetowych. Niestety, na radość zwolenników kuchni południowowłoskiej czy greckiej jest jeszcze za wcześnie.

Zacznijmy od 23 proc. To tylko wyliczone ryzyko względne, czyli wskazujące, o ile wzrasta ryzyko bezwzględne (absolutne), które definiuje się jako całkowite prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś zdarzenia w populacji. Otóż z publikacji Brytyjczyków, która ukazała się w „BCM Medicine” wynika, że ryzyko bezwzględne wśród osób niestosujących diety śródziemnomorskiej wzrasta, ale jedynie o 0,55 proc. Innymi słowy, po dłuższym czasie (np. 10 latach) wśród 100 ludzi niebędących na takiej diecie na demencję (statystycznie) zapadnie ok. pół osoby więcej niż wśród często spożywających śródziemnomorskie potrawy.

Choć badacze oparli swoją analizę na robiącej wrażenie liczbie 60298 osób (wśród których po upływie średnio 9 lat odnotowano 882 przypadki demencji), warto pamiętać, że ich badanie miało wyłącznie charakter korelacyjny. Nie dało się zatem dzięki niemu wykazać występowania związku przyczynowo-skutkowego między dietą śródziemnomorską a mniejszym ryzykiem demencji. Dlaczego?

Na początku tego typu badania uczestnicy tylko wypełniają ankietę na temat swoich posiłków, a po kilku latach są ponownie (raz lub kilka) pytani o nawyki żywieniowe. Dlatego nie da się precyzyjnie sprawdzić, co i w jakich ilościach spożywali całymi latami. Następnie zapisy te porównuje się z historią chorób i ewentualną podatnością genetyczną na dany problem zdrowotny (w tym wypadku demencję). Trzeba też oddzielić inne czynniki potencjalnie wpływające na zdrowie, np. osoby stosujące dietę śródziemnomorską mogą być ogólnie bardziej uważne w kwestii stylu życia i m.in. dbać o kondycję aktywnie ćwicząc, co również może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Kolejna wątpliwość to użycie przez badaczy pojemnego worka z napisem „demencja”, by wrzucić do niego różne tego typu przypadłości, w tym chorobę Alzheimera. Tymczasem mogą one mieć różne podłoże – np. część przypadków demencji to wynik problemów z układem krążenia, podczas gdy przyczyny Alzheimera pozostają niejasne. Czy w takim razie dieta śródziemnomorska miałaby tak szerokie spektrum działania? To raczej mało prawdopodobne.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną