Naukowcy nie mają już złudzeń
Kiedy patrzymy na iluzję optyczną, to obraz, który pojawia się w naszym umyśle, nie jest dokładnym odwzorowaniem tego, co widzimy. Nasza percepcja zostaje oszukana – ale konkretnie w jaki sposób? Aby lepiej zrozumieć ten proces, naukowcy z Japonii postanowili zbadać aktywność mózgową u uczestników eksperymentu podczas wyświetlania im iluzorycznych obrazów.
W badaniu przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wzięło udział siedem osób w wieku 25–36 lat. Wyświetlano im serie obrazów ze znanymi wzorami iluzji optycznej – jak iluzja Ehrensteina czy Varina. W ramach próby kontrolnej wyświetlano natomiast taki, w którym element ułudy został zniekształcony lub usunięty, aby pacjenci odbierali go takim, jaki jest w rzeczywistości. Następnie użyto głębokich sieci neuronowych oraz generatora obrazów, aby przetworzyć wzory aktywności mózgowej na grafikę – by sprawdzić, w jaki sposób iluzje optyczne są odczytywane przez poszczególne obszary kory wzrokowej mózgu (VC), wrzecionowaty obszar twarzowy (FFA) i boczną korę potyliczną (LOC).
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Reconstructing visual illusory experiences from human brain activity
Graficzne rekonstrukcje tego, co odbiera mózg, zostały zaprezentowane w artykule. Pochodzące z próby kontrolnej były znacznie bardziej zbliżone do oryginalnego obrazu, niż te z próby badawczej – w których pojawiały się wyimaginowane kształty i kolory.
Rekonstrukcje zależały od analizowanego obszaru mózgu. Ponadto różne rodzaje iluzji optycznych (linie i kształty, czy też po prostu kolory) aktywowały różne obszary mózgu. Nie ma więc jednego uniwersalnego mechanizmu neuronalnego.
Ponieważ percepcja jest związana z naszą subiektywną interpretacją świata, autorzy wierzą, że badania będą pomocne również w lepszym zrozumieniu świadomości. Podkreślają jednak, że ich celem było przede wszystkim badanie rekonstrukcji samych w sobie, a nie mechanizmów ich powstawania – oraz stosowane przez nich metody można jeszcze udoskonalić.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.