Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Człowiek

Naukowcy nie mają już złudzeń

Nie ma uniwersalnego mechanizmu oszukiwania ludzkiej percepcji wzrokowej. Zbadano to, śledząc aktywność mózgu.

Kiedy patrzymy na iluzję optyczną, to obraz, który pojawia się w naszym umyśle, nie jest dokładnym odwzorowaniem tego, co widzimy. Nasza percepcja zostaje oszukana – ale konkretnie w jaki sposób? Aby lepiej zrozumieć ten proces, naukowcy z Japonii postanowili zbadać aktywność mózgową u uczestników eksperymentu podczas wyświetlania im iluzorycznych obrazów.

W badaniu przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wzięło udział siedem osób w wieku 25–36 lat. Wyświetlano im serie obrazów ze znanymi wzorami iluzji optycznej – jak iluzja Ehrensteina czy Varina. W ramach próby kontrolnej wyświetlano natomiast taki, w którym element ułudy został zniekształcony lub usunięty, aby pacjenci odbierali go takim, jaki jest w rzeczywistości. Następnie użyto głębokich sieci neuronowych oraz generatora obrazów, aby przetworzyć wzory aktywności mózgowej na grafikę – by sprawdzić, w jaki sposób iluzje optyczne są odczytywane przez poszczególne obszary kory wzrokowej mózgu (VC), wrzecionowaty obszar twarzowy (FFA) i boczną korę potyliczną (LOC).

Graficzne rekonstrukcje tego, co odbiera mózg, zostały zaprezentowane w artykule. Pochodzące z próby kontrolnej były znacznie bardziej zbliżone do oryginalnego obrazu, niż te z próby badawczej – w których pojawiały się wyimaginowane kształty i kolory.

Rekonstrukcje zależały od analizowanego obszaru mózgu. Ponadto różne rodzaje iluzji optycznych (linie i kształty, czy też po prostu kolory) aktywowały różne obszary mózgu. Nie ma więc jednego uniwersalnego mechanizmu neuronalnego.

Ponieważ percepcja jest związana z naszą subiektywną interpretacją świata, autorzy wierzą, że badania będą pomocne również w lepszym zrozumieniu świadomości. Podkreślają jednak, że ich celem było przede wszystkim badanie rekonstrukcji samych w sobie, a nie mechanizmów ich powstawania – oraz stosowane przez nich metody można jeszcze udoskonalić.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną