Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Operacji korekty płci żałuje zaledwie 1 procent

Naukowcy wytrącili z ręki jeden z najczęstszych argumentów używanych przez przeciwników tranzycji.

Uczeni z Johns Hopkins University School of Medicine, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz Johns Hopkins Center for Transgender and Gender Expansive Health dokonali przeglądu dostępnych danych dotyczących niezadowolenia z przebytej operacji korekty płci. Ustalili, że rzekome ryzyko, tak podkreślane w narracjach krytycznych wobec tranzycji, nie znajduje odzwierciedlenia w dowodach naukowych dobrej jakości. „Wbrew tej rzekomej obawie dowody naukowe wskazują, że zabiegu żałuje mniej niż 1 proc. osób” – podają autorzy pracy, która ukazała się na łamach „JAMA Surgery”.

Badacze wskazują, że niezadowolenie ze wszystkich zabiegów chirurgicznych wykonywanych u osób cispłciowych wynosi przeciętnie 14,4 proc. i jest uważane za bardzo niskie. Poza kontekstem tranzycyjnym nieczęsto spotyka się głosy odradzające przebycie jakiegoś zabiegu chirurgicznego ze względu na ryzyko żałowania. Używanie tego argumentu wobec osób planujących operację korekty płci jest więc niespójne.

Autorzy pracy podkreślają jednocześnie, że istnieje potrzeba lepszego zrozumienia czynników podnoszących ryzyko niezadowolenia z operacji afirmujących płeć. Uważają, że obiecującym i kompleksowym narzędziem diagnostycznym może tu być GENDER-Q – skala oceniająca efekty tranzycji oraz poziom zadowolenia z niej. Obecnie protokół ten przechodzi ostatnią fazę testów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną