Żałoba matki w ciąży osłabia serce dziecka
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
Śmierć, rozwód, separacja lub rozstanie, pobyt w więzieniu, śmierć bliskiego członka rodziny. Te wydarzenia Thomas Holmes i Richard Rahe – na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez 5 tys. osób – umieścili, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, na szczycie listy wydarzeń, które wywołują największy stres. Z badań prowadzonych przez tych amerykańskich psychiatrów wynikło również, że istnieje zależność między stresorami a zdrowiem.
Badacze Karolinska Institutet postanowili pójść o krok dalej: sprawdzili, czy stres przyszłej matki ma wpływ na zdrowie noworodka. Analizowali dane 6,7 mln kobiet, które rodziły w Danii i Szwecji w latach 1973–2016. Zidentyfikowali wśród nich 167,1 tys., które w roku poprzedzającym zapłodnienie lub już w ciąży straciły kogoś bliskiego. Następnie przeanalizowali historie chorób ich dzieci.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Prenatal Exposure to Severe Stress and the Risk of Heart Failure Up to Middle-Age
Okazało się, że stres prenatalny wywołany żałobą matki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niewydolności serca w pierwszych pięciu dekadach życia (a jest to choroba przypisywana głównie seniorom): zdiagnozowano je u 4,8 tys. osób. Dotyczyło to przypadków, kiedy matka straciła partnera lub starsze dziecko. Śmierć innego członka jej rodziny nie powodowała tego typu konsekwencji, chyba że doszło do niej z przyczyn nienaturalnych.
Badania mają – co naukowcy przyznają – pewne ograniczenia.
Po pierwsze, w grupie narażonych na stres przyszłych matek znalazło się więcej kobiet w wieku powyżej 35 lat, palaczek i mających rodzinną historię chorób układu krążenia. Nie można więc wykluczyć, że i te czynniki miały wpływ chorobę ich dzieci.
Po drugie, możliwe, że nie udało się zidentyfikować osób, u których występuje łagodna, nieujęta w rejestrach postać choroby.
Po trzecie, badacze nie mieli informacji o tym, czy matki w żałobie poddawały się psychoterapii lub stosowały leki antydepresyjne.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.