Trwa największe w Europie badanie masowego grobu
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
Dołów jest osiem. Natrafiono na nie podczas wykopalisk związanych z pracami budowlanymi. Znalezione w nich szkielety należą do dorosłych, dzieci i niemowląt, którzy zmarli w trakcie epidemii od końca XV do początku XVII w. Na przykład w latach 1533–1634 w Norymberdze zginęło łącznie ok. 30 tys. osób.
Ofiary chowano wówczas w masowych grobach poza cmentarzami kościelnymi wewnątrz miasta i nie przestrzegano zasad chrześcijańskiego pochówku, zgodnie z którymi zmarli powinni mieć głowę zwróconą na zachód a stopy na wschód. Tymczasem w odnalezionych grobach ciała ułożono w różnych kierunkach, nie tylko w pozycji leżącej, lecz także siedzącej. Poza tym niektóre spoczęły jeden na drugich, a w szczeliny pomiędzy tymi, które złożono na boku, wciśnięto szczątki niemowląt i dzieci.
Szczątki są w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu można je przebadać pod kątem chorób nowotworowych czy mutacji genetycznych oraz określić wiek, płeć zmarłych.
Do tej pory przebadano 3 z 8 dołów. Na podstawie badań naczyń ceramicznych i monet stwierdzono, że osoby pochowane w dwóch mogą mieć związek z epidemią dżumy z lat 1622–1634 r.
W sumie archeolodzy wydobyli już z ziemi 1000 ciał, ale spodziewają się, że ostatecznie ich liczba przekroczy 1500. Będzie to tym samym największy przebadany naukowo masowy pochówek w Europie.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.